agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

VII Parada Niepodległości w Gdańsku
9 listopada 2009 roku

Serdecznie zapraszam na siódmą już Gdańską Paradę Niepodległości, która wyruszy 11 listopada przed godz. 11.00 z ul. Podwale Staromiejskie (na wys. Targu Rybnego) i przejdzie okrężną drogą na Targ Drzewny.

W tym roku w paradzie wezmą udział grupy rekonstrukcji historycznych, będzie więc można zobaczyć jak wyglądało uzbrojenie wojskowe w różnych czasach – od średniowiecza do czasów powojennych XX wieku. Przewidziano także konkurs na najciekawsze przebranie za ważną dla niepodległości postać historyczną, pokaz sprzętu wojskowego, pokaz sprzętu ratowniczego, pokaz samochodów i innych pojazdów.

W przemarszu wezmą udział – w kolejności: motocykle – samochody duże – samochody małe -prowadzący – nagłośnienie – Orkiestra Straży Granicznej – piesi  – piesi – konie – pozostała część pieszych.

Trasa Parady będzie wiodła ulicami: Podwale Staromiejskie, Igielnicka, Stolarska, Gnilna, Rajska, Heweliusza, Korzenna, Kowalska, Pomnik Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym. Grupy zorganizowane mogą zgłaszać swój udział w recepcji Parady zlokalizowanej w pobliżu pomnika TYM CO ZA POLSKOŚĆ GDAŃSKA.

Scenariusz przemarszu:
09.30 – początek formowania się Parady Niepodległości. Grupy zmotoryzowane podjeżdżają od ul. Wałowej. Grupy piesze zbierają się na ul. Targ Rybny. Czoło Parady znajduje się na ul. Podwale Staromiejskie – na wys. Technikum Łączności.

10.45 – Wymarsz parady (motocykle-samochody-nagłośnienie-piesi-platforma-orkiestra-piesi).

11.20 – Przybycie pod pomnik Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym
Czoło Parady (prowadzone przez służby porządkowe) okrąża skwer z pomnikiem Jana III Sobieskiego, zgodnie z zasadami ruchu (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara). Czoło Parady zostaje zatrzymane po dojściu do zjazdu w ul. Podwale Staromiejskie. Uczestnicy zajmują całą szerokość jezdni Targu Drzewnego.
Pojazdy nie zatrzymują się na Targu Drzewnym, ale powoli przejeżdżają na Targ Węglowy. Uczestnicy indywidualni zajmują pozycje na jezdni Targu Drzewnego oraz na chodnikach wokół pomnika.

11.50 – Przejście w luźnym szyku do Bazyliki Mariackiej ulicami Szeroka i Grobla

12.00 – Msza św. za Ojczyznę

13.30 – poczęstunek grochówką przed Bazyliką Mariacką.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie SUM i Miasto Gdańsk.Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter