agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Relacja z „Do Przerwy 0-1”
21 września 2009 roku

pilkaOd samego rana na boisko Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Meisnnera ciągnęły tłumy młodych piłkarzy ze wszystkich dzielnic Gdańska. Pierwsi futboliści, którzy postanowili wziąć udział w trzecim w tym roku turnieju dla dzikich drużyn „Do przerwy 0:1” zameldowali się na tym obiekcie już o godzinie 8.00! O godz. 10.00 uczestnicy minuta ciszy uczcili pamięć górników, którzy poprzedniego dnia tragicznie zginęli. Tego dnia turniej odbył sie bez oprawy muzycznej.

– Znowu zanotowaliśmy rekord frekwencji – cieszy się Andrzej Kowalczys z Gdańskiej Fundacji Dobroczynności. – W lipcu w tej imprezie wzięło udział 59 zespołów, a teraz na stracie stanęło dokładnie 60 drużyn. W sumie o zwycięstwo w trzech kategoriach wiekowych rywalizowało ponad 500 amatorów futbolu.

Tym razem, jak to miało miejsce ostatnio, najbardziej aktywni nie byli najstarsi zawodnicy, rywalizujący w kategorii powyżej 18 lat. W lipcu takich teamów było aż 30, ale teraz stawiło się ich 18. Na szczęście z nawiązką nadrobili te braki ich młodsi koledzy, którzy po powrocie z wakacji spragnieni byli widocznie piłkarskich emocji. W kategorii do 18 lat zgłosiły się 23 drużyny, a w najmłodszej, do 14 lat, rywalizacja toczyła się w gronie 19 ekip.

– Serce roście, kiedy widzę na starcie tylu młodych piłkarzy z wielką pasją walczących o zwycięstwo – kontynuuje Andrzej Kowalczys. – Warto podkreślić, że dzięki wsparciu sponsorów, jest to impreza dla każdego. Nie pobieramy bowiem żadnych opłat, a właśnie obowiązek wpłaty wpisowego bywa dla wielu osób przeszkodą nie do pokonania. Dzięki ich pomocy w różnej formie w tej imprezie może wziąć udział wiele dzieci z biedniejszych rodzin, którzy prezentują spore już piłkarskie umiejętności. Darmowy udział to jedno, a nagrody, który przegotowaliśmy dla wszystkich uczestników, w postaci słodyczy, pucharów, medali, różnych gadżetów i klubowych pamiątek oraz sportowych akcesoriów, to druga sprawa.

Najliczniejsza ekipa przyjechała na Rozstaje z Oruni. W jednej grupie znalazło się aż 27 zawodników, którzy grali w trzech zespołach. – Dwa zespoły znalazły się w grupie do 18 lat, a jednen rywalizował z najmłodszymi. Część tych chłopaków rekrutuje się z Technikum Inżynierii Środowiska, a część z domów dziecka z ul. Świętokrzyskiej oraz ze Świbna – tłumaczy ich opiekun Jan Ptach. – To nie jest nasz debiut w tej imprezie. Co prawda w tym sezonie jeszcze tutaj nie graliśmy, ale w zeszłym roku mieliśmy już okazję uczestniczyć w tym turnieju. Wtedy mieliśmy jeszcze w składzie młodzież z poprawczaka. Wiem, że wszyscy bardzo przeżywali swój start. Najmłodsi byli już na nogach o szóstej rano, bo już nie mogli się doczekać przyjazdu na Rozstaje.

I właśnie oni, grający pod szyldem „Fundacji Obudzić Nadzieję”, zaszli najdalej w tej imprezie. Zespół, w skład którego wchodzili tylko wychowankowie dwóch domów dziecka, doszedł do finałowej rozgrywki i ostatecznie zajął trzecie miejsce.
Dla organizatorów istotny jest jednak nie tylko wynik sportowy. – Wielką wagę przywiązujemy także do odpowiedniej postawy drużyny, do wartości, które określa się ogólnym mianem „fair play” – wyjaśnia Andrzej Kowalczys. – Dlatego przygotowaliśmy specjalny puchar, który jest nie mniej cenny niż trofea za zwycięstwo w turnieju. Tym razem takie wyróżnienie trafiło do rąk Dariusza Gorzkowskiego z zespołu Słoneczny Patrol oraz kapitana zespołu  Bad Boys z Brzeźna Karola Boszata. Jako organizatorzy musimy też uderzyć się w piersi i przyznać, że w ferworze zapisów przez przeoczenie umieściliśmy tę drużynę w wyższej kategorii i zamiast z 14-latkami rywalizowali oni ze znacznie starszymi chłopakami. Jednak zamiast lamentować nie robili z tego żadnego problemu i po męsku podjęli rękawice. Za taką postawę zasłużyli sobie na Puchar Fair Play, bo zmiana w trakcie turnieju zdezorganizowałaby całe rozgrywki.

Program profilaktyczno sportowy Do przerwy 0:1
Piłkarska Jesień

Organizator:
Gdańska Fundacja Dobroczynności

Grupa młodsza (do 14 lat)

Zgłosiło się  19 drużyn. Pierwszą fazę rozegrano systemem w grupach. Ćwierćfinał i gry finałowe rozegrano systemem pucharowym.
Klasyfikacja końcowa:

I- Biszkopry Przymorze
II- Olimpic Gdańsk Zaspa
III-Fundacja Obudź Nadzieję Orunia

Skład drużyny zwycięskiej: Patryk Grzymała (kapitan), Jacek Janukowicz, Sławomir Koper, Karol Grosz, Damian Bielecki, Patryk Pelc.

Grupa juniorzy (do 18 lat)

Do rozgrywek zgłosiły się 23 drużyny- rozgrywki toczyły się systemem pucharowym.
Klasyfikacja końcowa

I – Andaluzja Rude Rysie – Łostowice
II  – Gimnazjum nr 11 –  Stogi
III – Follow Me – Przymorze

Skład drużyny zwycięskiej: Paweł Jasionek (kapitan), Marcin Omernik, Damian Rupiński, Sebastian Zegarzewski, Tadeusz Dombrowski, Tomek Mincewicz.

Grupa starsza (powyżej 18 lat)

Do rozgrywek zgłosiło się 18 drużyn  – rozgrywki toczyły się systemem grupowym oraz pucharowym
Klasyfikacja Końcowa

I mce – Dars Zaspa
II mce- Żubry Niedżwiednik
III mce – FC Albatros – Wrzeszcz
IV mce – Zdrój – Wrzeszcz

Skład drużyny zwycięskiej: Jacek Lewandowski, Witold Zaborowski, Wojtek Szwed, Marek Biesiekierski, Tomek Zaborowski, Tomek Somiński, Mateusz Orewski, Piotr Maciulka.

Fair Play- puchary- ufundowane przez Michała Owczarczaka i Sylwestra Prusia otrzymali Dariusz Gorzkowski z zespołu Słoneczny Patrol oraz Zespół Bad Boys Brzeźno

Do rozgrywek zgłosiło się 60 drużyn. Blisko 500 piłkarzy rywalizowało na trzech boiskach gdańskich Rozstajów.

W organizacji turnieju pomogli:
Maciej Płażyński, Michał Owczarczak, Agnieszka Owczarczak, Sylwester Pruś, Piotr Skiba, Marek Theus – Sieć 34, Fundacja Orange, Telekomunikacja Polska, Automobile, Trefl Puzzle, Lechia Gdańsk, M-1 Fabrika, Pizzeria, Leone Sport Shop, Balticon, Victoria Sport, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Urząd Miasta Gdańska, Spółdzielnia Mieszkaniowa Rozstaje, Radio Gdańsk, www.pmedia.pl, www.amatosport.pl,  TVP 3 Gdańsk, Telewizja Rozstaje, Polska Dziennik Bałtycki, Gazeta Wyborcza, Twoja Gazeta Dzielnicowa, Biuletyn Spółdzielni Mieszkaniowej Rozstaje, Gazeta Gdańska, www.trojmiasto.pl

Dziękujemy
W imieniu organizatorów:
Magdalena i Andrzej Kowalczys 602-185-020Komentarze

  1. Anonim napisał/a:

    jakies fotki ?

  2. Agnieszka Owczarczak napisał/a:

    Ja niestety nie posiadam, ale jak gdzieś zdobędę, to na pewno zamieszczę.

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter