agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Projekty planów zagospodarowania już dostępne w internecie!
3 lipca 2009 roku

plany-zagospodarowaniaPlany zagospodarowania określają co i gdzie można zbudować: m.in. jak wysoki budynek, oraz o jakim przeznaczeniu.

Kontrowersje wokół planów zagospodarowania przestrzennego są powodem częstych konfliktów między gdańszczanami, a miejskimi planistami. Udostępnienie projektów planów w sieci pozwoli uniknąć części z nich.

Od dawna na stronach internetowych Gdańska można zapoznać się z obowiązującymi już planami zagospodarowania przestrzennego, czyli dokumentami określającymi co i gdzie można w mieście zbudować. Jednak cały czas problemem było zapoznanie się z planami wyłożonymi do publicznego wglądu, a więc takimi, które dopiero będą głosowane przez Radę Miasta.

Do tej pory, żeby zapoznać się pomysłami miejskich planistów, należało odwiedzać Biuro Rozwoju Gdańska, jednostki miasta odpowiadającej za sporządzanie planów. Tam, pod okiem urzędników, można było sprawdzić, jakie funkcje przewidzieli oni dla konkretnych działek czy fragmentów dzielnic oraz ewentualnie zgłosić swoje uwagi odnośnie tej wizji.

Od teraz, z wyłożonymi planami można się zapoznać także siedząc wygodnie w domu, przed ekranem komputera.

– Idziemy z czasem. Wprowadzamy kolejne innowacje zgodnie z prośbami wielu osób fizycznych oraz inwestorów – tłumaczy Marek Piskorski, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.

To faktycznie gest w stronę mieszkańców, bo prawo nie zmusza planistów do udostępniania opracowywanych planów w sieci. Jednak w mieście, gdzie spory wokół planów są niestety stosunkowo częste, taka inicjatywa to krok w dobrą stronę.

Jednak sam BRG nie jest pozbawione wątpliwości. – Mam pewne obawy czy pomysł ten nie spowoduje zgłaszania wielu nieprawidłowych wniosków do wyłożonych planów – martwi się Marek Piskorski.

Jak się okazuje, często mieszkańcy mają spore problemy z poprawnym odczytaniem planów i zgłaszają bezzasadne wnioski, które z mocy prawa muszą zostać rozpatrzone a najczęściej są w całości odrzucane.

Mimo wszystko, lepiej żeby urzędnicy poświęcili swój czas na rozwiewanie wątpliwości gdańszczan, niż żeby przez media przetaczały się kolejne spory o lokalizację tej, czy innej inwestycji, którą co prawda zapisano w planie, ale w jakiejś mierze za plecami najbardziej zainteresowanych – mieszkańców.

Plany wyłożone do publicznego wglądu dostępne są na stronie www.brg.gda.pl – zakładka Wyłożenia planów. Obowiązujące plany dostępne są natomiast na podstronach serwisu Urzędu Miejskiego: www.gdansk.pl/architektura

Źródło: www.trojmiasto.plKomentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter