agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Coś dla ducha i dla ciała w Pasie Nadmorskim!– wakacyjna rekreacja ruchowa w nadmorskiej scenerii
29 czerwca 2009 roku

Od 28 czerwca 2009r. na terenie Parku Nadmorskiego na gdańszczan i odwiedzających nasz gród turystów czeka bogaty pakiet atrakcji – ćwiczenia pod okiem instruktorów oraz 3,5-kilometrowa ścieżka dydaktyczna. Wakacyjna rekreacja ruchowa „Wyginaj śmiało ciało” oraz ścieżka „Przyroda Pasa Nadmorskiego” to projekty stworzone po to, by w pełni wykorzystać potencjał atrakcyjnej nadmorskiej przestrzeni rekreacyjnej.

Celem projektu „Wyginaj śmiało ciało” jest zachęcenie użytkowników parku do uprawiania różnych form rekreacji czynnej na świeżym powietrzu, z wykorzystaniem muraw parkowych i istniejącej infrastruktury parkowej. – Park Nadmorski swój obecny kształt zawdzięcza rewitalizacji dokonanej w ciągu kilku ostatnich lat. W rezultacie powstał obszar z bogatą infrastrukturą rekreacyjną, z której niestety gdańszczanie nie czynią w pełni użytku. Utarło się, że park służy wyłącznie spacerom, że jest przede wszystkim miejscem biernego wypoczynku, a tak być nie powinno. Park Nadmorski to także doskonała przestrzeń aktywnego wypoczynku. Chcemy tchnąć życie w park. Pokazać, jak fantastyczną sprawą są ćwiczenia w pięknej scenerii, na świeżym powietrzu – mówi inicjatorka projektu wakacyjnej rekreacji ruchowej Barbara Szczyt z Wydziału Środowiska gdańskiego magistratu.

Zajęcia prowadzone będą pod okiem zawodowych instruktorów, a w programie bogaty pakiet ćwiczeń, m.in. gimnastyka z przyrządami, nornic walking dance, gra plenerowa – bule. W zajęciach mogą brać udział wszyscy chętni (udział bezpłatny!). A to wszystko w nadmorskiej scenerii na świeżym powietrzu. Organizatorzy zapewniają sprzęt do ćwiczeń oraz miejsce, w którym można bezpiecznie zostawić rower na czas gimnastyki.

Ścieżka „Przyroda Pasa Nadmorskiego”, z której korzystać będą uczestnicy zajęć rekreacyjnych, zlokalizowana jest w rejonie pomiędzy ulicami Czarny Dwór, Piastowska oraz al. Jana Pawła II, w najciekawszej części pasa nadmorskiego. Wzdłuż 3,5 – kilometrowej ścieżki zainstalowano 6 tablic z mapami oraz 9 tablic opisujących szczególne walory przyrodnicze. Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna przebiega przez siedliska przyrodnicze różniące się rodzajem szaty roślinnej oraz występującymi gatunkami zwierząt.

Obecne ukształtowanie obszar ten zawdzięcza rewitalizacji dokonanej w latach 2001-2007. Stworzono tu 2 stawy o łącznej powierzchni 2,6 ha oraz rowy odwadniające likwidujące zabagnienia terenu. Powstała sieć komunikacji wewnętrznej dla pieszych i rowerzystów. Utworzono place zabaw dla dzieci i młodzieży, liczne miejsca odpoczynku dla spacerowiczów oraz wybiegi dla psów.

Harmonogram zajęć „Wyginaj śmiało ciało”:

Zajęcia odbywają się w każdy piątek i sobotę w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu 2009 roku (do 05.09.09).

03-04 lipca 2009
10-12 lipca 2009
17-18 lipca 2009
24-25 lipca 2009
31 lipca – 01 sierpnia 2009
07 – 08 sierpnia 2009
14 – 15 sierpnia 2009
21-22 sierpnia 2009
28 -29 sierpnia 2009
04-05 września 2009

Piątki:
18.00 – 19.00 – gra plenerowa – bule,
19:00 – 20.00 – gimnastyka na pożegnanie dnia

Soboty:
09.30 – 10.30 – gimnastyka poranna, z przyrządami (małe piłki, gumy, taśmy, ciężarki, rurki, z użyciem kijów do nordic walking – nordic walking dance,
11.00 – 12.00 – ścieżka zdrowia,
12.00 – 13.30 – marsz nordic walking.

Miejsce ćwiczeń: na zachód od ścieżki pieszo-rowerowej, wejście B od ulicy Czarny Dwór

Opis ćwiczeń
Gimnastyka na pożegnanie dnia i gimnastyka poranna: ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne, ogólnorozwojowe – joga na trawie lub streching, Tai-chi, Qigong.
Ścieżka zdrowia: wspólne pokonanie ścieżki zdrowia z opracowanym zestawem ćwiczeń na kolejnych stanowiskach istniejącej w parku ścieżki.
Gimnastyka z przyrządami: aerobik na trawie lub ćwiczenia z wykorzystaniem piłek, ciężarków, rurek itp.
Marsz nordic walking: rozgrzewka, przygotowanie do marszu, nauka prawidłowej techniki chodzenia dla nowych uczestników marszu, marsz główny.

Źródło: www.gdansk.plKomentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter