agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Drzewko za oponę
7 maja 2009 roku

W ramach programu ochrony trójmiejskich lasów 9 maja (sobota) odbędzie się IX edycja akcji „Drzewko Za Oponę”. Akcja przygotowywana jest przez Klub Dżentelmena Szos, przy współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i Centrum Edukacji i Informacji Ekologicznej w Gdańsku.

Zasady akcji, podobnie jak w latach ubiegłych, są nieskomplikowane. Osoby, które dostarczą zużyte opony do miejsc zbiórki otrzymają w zamian sadzonki świerków oraz jodły: 1 opona – 1 drzewko. Podobnie jak w ośmiu poprzednich akcjach, sadzonki dostarcza Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku.

Punkty zbiórki:
– Technikum Architektury Krajobrazu w Gdańsku Oliwie przy ulic Czyżewskiego 31
– Spółdzielni Mieszkaniowej „Przymorze„ (zaplecze techniczne ul. Kołobrzeska 59)
– Spółdzielni Mieszkaniowej  „Orunia„ (parking strzeżony ul. Emilii Hojne)
– Spółdzielni  mieszkaniowej „Południe„ (parking strzeżony  ul. Dywizji Wołyńskiej)

Pojawia się zatem dogodna okazja dla tych kierowców, którzy po wiosennych porządkach w swoich garażach nie mają koncepcji lub czasu na „zagospodarowanie” zużytych opon, a jednocześnie lubią zieleń wokół siebie i chętnie ją wzbogacą. Nasze drzewko możemy posadzić w ogrodzie, w lesie, by móc potem podziwiać, jak rośnie, a może i zadbać o nie i chronić w międzyczasie.

Na nasze stare opony czekają wyspecjalizowane firmy, które w wyniku ich recyklingu wyprodukują granulat gumowy, służący jako komponent do budowy nawierzchni drogowej, konstrukcji odbojnic portowych i różnego typów elementów zabezpieczających. Bardzo istotną rzeczą w procesie utylizacji opon jest także odzysk energetyczny. Wysokokaloryczny granulat gumowy – porównywalny z węglem – stanowi cenne paliwo w cementowniach.

Uczestnicy tej akcji – górnolotnie rzecz biorąc – spełnią także swój obowiązek obywatelski. Bo jak mówi art. 86 Konstytucji RP … trzeba po sobie zostawić porządek.Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter