agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Wybierz „Gdańszczanina Roku 2008”
6 maja 2009 roku

herbZnana jest już lista 10 nominowanych w plebiscycie „Gdańszczanin Roku 2008”. Są w ich gronie wybrani przez kapitułę wybitni sportowcy, ludzie kultury, naukowcy i działacze społeczni. Teraz przyszła pora na głosowanie mieszkańców. Głosować można do 18 maja na stronie www.gdansk.pl, albo na dołączanym codziennie do Gazety Wyborczej Trójmiasto kuponie.

Gdańszczanin Roku to wyróżnienie przyznawane przez Miasto Gdańsk co roku. Ideą plebiscytu jest uhonorowanie osób, które swoją działalnością i osiągnięciami wspierają rozwój miasta, przyczyniają się do podnoszenia jakości życia jego mieszkańców czy też popularyzują wiedzę o Gdańsku. Kandydaci do tytułu Gdańszczanina Roku reprezentują różne dziedziny, dyscypliny i specjalizacje zawodowe oraz różne środowiska – twórcze, naukowe, biznesowe, społeczne, sportowe.

Nominowani:

Adam Korol – sport – zdobycie złotego medalu na igrzyskach olimpijskich w Pekinie było ukoronowaniem jego długoletniej kariery wioślarskiej oraz dowodem na to, że konsekwencja w dążeniu do celu, poparta bardzo ciężką pracą, prędzej czy później, prowadzą do sukcesu.
Leszek Blanik – sport – mistrz olimpijski w skoku w gimnastyce sportowej z Pekinu. Jest pierwszym Polakiem, którego nazwisko nosi gimnastyczny element. Skok Blanik, czyli przerzut podwójne salto w przód w pozycji łamanej.
Marcin Skrzypski – medycyna – minęło dopiero sześć lat, odkąd ukończył studia, a już przyczynił się do rozwoju medycyny w walce z nowotworami. Odkrył trzy geny decydujące o przebiegu raka płuc. W czerwcu otrzymał za to prestiżowe wyróżnienie naukowe podczas kongresu onkologicznego w USA.
Tadeusz Dąbrowski – kultura – poeta, eseista, krytyk literacki, spełniająca się nadzieja polskiej literatury. Redaktor dwumiesięcznika literackiego „Topos”. Publikował m.in. w: „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Rzeczpospolitej”, „Dzienniku”, „Gazecie Wyborczej”.
Roman Perucki – kultura – za całokształt w dziedzinie kultury muzycznej, bogaty dorobek artystyczny, za kierowanie zespołem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz podejmowanie wielu cennych inicjatyw, a szczególnie za tworzenie największej inwestycji w dziedzinie kultury – Centrum Muzycznego na Ołowiance.
Elwira Twardowska – kultura – z pełnym zaangażowaniem powoduje, że Gdańsk na kilka dni staje się teatralną stolicą Polski. Dziś bez Fety – trudno sobie wyobrazić wakacje nad morzem. Impreza jest znana na całym świecie i jest prawdziwą wizytówką miasta w Europie.
Aleksander Jurewicz – kultura – za twórczość poetycką. Rozgłos Jurewiczowi przyniosła „Lida”, za którą otrzymał nagrodę Czesława Miłosza. „Lida” to książka, na którą składają się fragmenty poetyckie, zapisy prozy i wyimki z listów od babki autora. Poetycką wartość życia odkrywa pisząc o dzieciństwie, miłości, przemijaniu i śmierci.
Jan Szomburg – nauka – za liczne publikacje o charakterze naukowym i naukowo-publicystycznym, uczestnik wielu projektów badawczych, inicjator kongresów obywatelskich. Od lat związany z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową, którego jest prezesem.
ks. Piotr Krakowiak – medycyna – za działalność społeczną m. in. za utworzenie Fundacji Hospicyjnej, której celem jest wspieranie hospicjów w całej Polsce. Był też inicjatorem portalu hospicja.pl oraz ogólnopolskich kampanii społeczno-edukacyjnych „Hospicjum to też Życie”. Jest Krajowym Duszpasterzem Hospicjów.
Władysław Ornowski – działalność społeczna – założyciel fundacji „Pan Włodek” niosącej pomocy dzieciom z rodzin najuboższych oraz zagrożonych patologicznie. Pracując zawodowo swój wolny czas poświęcał innym. W zeszłym roku przeszedł na emeryturę i z jeszcze większym zapałem działa społecznie.Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter