agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Zakupy bez folii
4 lutego 2008 roku

Zakupy bez foliiCzy wiesz jak bardzo jednorazowe torebki i reklamówki z folii zanieczyszczają nasze miasto?

Zazwyczaj zakupy w sklepach pakujemy w jednorazowe i mało wytrzymałe siatki plastikowe. Po powrocie do domu większość z nich ląduje w koszu. W samym Gdańsku w ten właśnie sposób na wysypisku śmieci każdego dnia ląduje blisko pól miliona foliowych worków! W całej Polsce rocznie produkujemy w ten sposób 55 tysięcy ton takich “foliowych” śmieci! Ponieważ siatki te produkowane są z surowców nieprzetwarzalnych, ocenia się, że rozkładają się one od kilkudziesięciu do nawet kilkuset lat. Nierzadko też, plastikowe reklamówki w niezbyt efektowny sposób urozmaicają nasz krajobraz. Zwłaszcza tu, w Gdańsku, wraz z jesiennymi sztormami i silnymi wiatrami przybywa tych kolorowych worków nie tylko na fruwających po chodnikach, ale także na czubkach drzew.

Ostatnio w wielu miastach w Polsce próbowano w nakazowy sposób ograniczyć korzystanie z “jednorazówek”. Przepisy te są jednak nie tylko mocno kontrowersyjne, ale i prawdopodobnie nie do końca zgodne z obowiązującym prawem. Dlatego uważam za zasadne promowanie tych miejsc, gdzie z pakowania zakupów w foliowe jednorazówki zrezygnowano dobrowolnie. Zależy nam radnym na tym, żeby to mieszkańcy Gdańska zadbali, by foliowych śmieci było na ulicach i wysypiskach mniej. Jednocześnie zachęcam wszystkich Gdańszczan do zabierania na zakupy wielorazowych toreb czy koszy z domu. Na prawdę warto!

ZGłOŚ SKLEP DO AKCJI ZAKUPY BEZ FOLII

Znasz miejsce, w którym można zrobić zakupy i nie pakować towarów w foliowe torby jednorazowe? Napisz na adres emailowy: kontakt@mojradny.pl bądź zostaw adres dodając poniżej komentarz.

Baza sklepów dostępna jest w serwisie MójRadny.plKomentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter