agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Stara Oliwa do przeglądu
14 listopada 2008 roku

Gdańsk zabiera się za poprawianie Oliwy. Tak zresztą jak życzył sobie tego abp Sławoj Leszek Głódź. Z okolic katedry i parku zniknąć mają budki z fast foodami, elewacje budynków sąsiadujących z siedzibą metropolity gdańskiego nabrać mają rumieńców, godnych tak urokliwej i szacownej części Gdańska. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, chce być konsekwentny i tym razem nie odpuści. Tym bardziej że tę część Oliwy odwiedza rokrocznie bagatela prawie 1,5 mln turystów.

– Teren wokół katedry i parku oliwskiego zostanie uprzątnięty! – taką deklarację prezydent Gdańska złożył podczas niedawnego spotkania z metropolitą gdańskim. – Poleciłem mojemu zastępcy, Maciejowi Lisickiemu, by zwizytował teren wokół katedry i parku i zastanowił się nad większą estetyką obiektów, które nie pasują architektonicznie do otoczenia – stwierdził Adamowicz.

Wizytacja Lisickiego i podległych mu urzędników będzie mieć miejsce prawdopodobnie w najbliższych dniach. Co będzie podlegać ocenie? Zarówno zdewastowana elewacja budynków przylegających bezpośrednio do katedry, jak i np. budki nad Potokiem Oliwskim. – Teren w Oliwie jest uporządkowany niemal w sposób idealny – zwraca uwagę Mieczysław Kotłowski, p.o. dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.
Abp Głódź zwrócił jednak w rozmowie z Kotłowskim uwagę na zaniedbaną zabudowę w sąsiedztwie katedry – w trójkącie ulic Czyżewskiego, Opackiej i Cystersów.
– Budynki mają zniszczoną elewację, do tego rosną tam chaszcze. Z tego co wiem, była to działka kościelna i została sprzedana prywatnemu właścicielowi. Przygotowuje się on do inwestycji i prawdopodobnie po prostu nie zdążył jeszcze posprzątać tego terenu – mówi dyrektor Mieczysław Kotłowski. – W okolicy wejścia do katedry powinna zostać rozwinięta oferta gastronomiczna, ale nie budki z zapiekankami, lecz estetyczne restauracje. Pamiętajmy bowiem, że turyści często przyjeżdżają bezpośrednio autokarami do Oliwy – uważa Agnieszka Owczarczak, gdańska radna PO, członek Komisji Turystyki i Promocji Miasta.

Jej zdaniem, dobrze byłoby, gdyby w najbliższym sąsiedztwie katedry istniały kioski bądź sklepy z pamiątkami, „najlepiej wpisujące się architektonicznie w krajobraz Oliwy”. – Turyści powinni móc w nich kupić m.in. albumy o Gdańsku w wielu językach, pocztówki, pamiątki związane bezpośrednio z Oliwą, np. małe repliki katedry, do postawienia np. na telewizorze. Co dokładnie byłoby sprzedawane, powinien jednak decydować rynek, a nie odgórne zarządzenie – dodała.

Wieki historii
Początkiem obecnego parku był przyklasztorny ogród założony w XV w. przez cystersów
Obecny zespół pałacowo-ogrodowy powstał w I połowie XVIII w. dzięki fundacji założonej przez Jacka Rybińskiego, ostatniego oliwskiego opata. Północna część parku utrzymana jest w stylu ogrodów angielskich (w niej znajduje się Pałac Opatów z II poł. XVIII w., obecnie Oddział Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku), południowa – w stylu rokoko.
W 1945 r. park został zniszczony, po wojnie został odbudowany. W 1956 r. otrzymał imię Adama Mickiewicza, w tym samym roku otwarto w nim ogród botaniczny.
Oprócz pałacu i ogrodu, w parku oliwskim znajduje się też Spichlerz Opacki z XVIII w., Alpinarium z 1910, w którym uprawia się rośliny skalne, a także Oranżeria. Park rozpościera się na terenie prawie 10 ha.Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter