agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Nowe ulice, nowe plany zagospodarowania, taksówki, Gdańska Galeria Miejska…
6 listopada 2008 roku

Głównymi tematami październikowej sesji Rady Miasta Gdańska były zmiany opłat i stawek podatkowych, większa liczba nowych licencji taksówkowych, nowe ulice i plany zagospodarowania przestrzennego oraz powołanie Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Rada Miasta Gdańska uchwaliła nowe stawki podatku od nieruchomości, od środków transportu oraz opłaty targowej, przy czym zmiany nie są duże. Wzrost opłat w 2009 roku będzie w granicach 1 – 5 %.
Zostały uchwalone kolejne miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego:
•    Wyspa Spichrzów rejon ulic Toruńskiej i Chmielnej,
•    Oliwa Górna rejon Zespołu Pocysterskiego II,
•    Cmentarz Łostowicki – część zachodnia,
•    Osowa – rejon ulic Jutrzenki i Wodnika,
a do kolejnych nowych planów przystąpiliśmy: rejon ulic Kruczkowskiego i Jaśkowej Doliny, Ujeścisko rejon ulicy Lubelskiej 3A oraz Dolne Miasto – Bastion Miś.

Jednogłośnie radni przyjęli uchwały w sprawie nadania nazw dwóm gdańskim ulicom:
– ulica położona na zachód od ulicy Ofiar Grudnia ’70 będzie nosić imię Ireny Sendlerowej, polskiej działaczki, odznaczonej medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata za uratowanie z Getta Warszawskiego 2500 żydowskich dzieci oraz Orderem Orła Białego i Orderem Uśmiechu.
– ulica położona na południe od ulicy Świętokrzyskiej będzie nosiła imię Marii Kureckiej, pisarki i tłumaczki literatury angielskiej, francuskiej i niemieckiej, która w latach 1921-1939 mieszkała w naszym mieście, a przetłumaczyła m.in. „Dżumę” A. Camusa, „Doktora Faustusa” T. Manna, czy „Grę szklanych paciorków” H. Hessego.

Rada Miasta Gdańska wyraziła również wolę utworzenia nowej, miejskiej instytucji kultury pod nazwą Gdańska Galeria Miejska, która prezentując sztukę środka będzie alternatywą dla istniejących już instytucji. Na Gdańską Galerię Miejską złożą się trzy odrębne oddziały, zlokalizowane w samym sercu Starówki, w trzech należących do Miasta pomieszczeniach. W Galerii Rzeźby oraz Galerii Malarstwa i Rysunku prezentowane będą prace autorstwa twórców lokalnych, związanych z Gdańskiem i Gdańskim Okręgiem Metropolitalnym, oraz twórców działających na arenie krajowej i międzynarodowej. Galeria Grassowska będzie z kolei miejscem stałej ekspozycji dzieł podarowanych Miastu przez Güntera Grassa, a także ośrodkiem gromadzenia wiedzy o Nobliście, wzbogaconym o wirtualne Muzeum Grassa, mini księgarnię/czytelnię oraz bogatą ofertę warsztatów edukacyjnych. Program Gdańskiej Galerii Miejskiej będzie zróżnicowany i wszechstronny, oparty o współpracę ze środowiskiem artystów, organizacjami twórczymi, tak by mógł sprostać oczekiwaniom szerokiego grona odbiorców.

Jednym z najbardziej emocjonujących tematów październikowej sesji był problem zwiększenia liczby nowych licencji na wykonywanie taksówką transportu drogowego. Po burzliwej dyskusji radni ustalili, że w roku 2009 może być wydanych 2550 nowych licencji na obszarze administracyjnym miasta Gdańska (limit na rok 2008 wynosił 2883, przy czym wydano do tej pory ponad 300 nowych licencji). Mamy nadzieję, że przyjęta rok temu polityka otwarcia rynku taksówkowego pozwoli na zwiększenie konkurencyjności usług taksówkarskich i skorzystaj na tym klienci.Komentarze

 1. Dromader napisał/a:

  W sprawie Galerii GGM – będziemy się bacznie przyglądać,nadzieja na dobry początek.
  Zapraszamy do intelektualnego udziału w kulturze,a czas da obraz intencjom i da poznać ciężar gatunkowy deklaracji……..
  (jest też GGM KRD –
  http://gdanska-galeria-miejska.tk

  Dromader – literat

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter