agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Początek budowy Młodego Miasta
24 października 2008 roku

Wczoraj miałam możliwość wzięcia udziału w uroczystości podpisania pomiędzy Miastem Gdańsk a duńskim inwestorem, grupą Baltic Property Trust, umowy na budowę ulicy Nowa Wałowa.

Ta główna arteria Młodego Miasta, jest kluczową inwestycją dla powstania nowej dzielnicy Gdańska na terenach postoczniowych. Bez jej budowy nie rozpocznie się żadna inwestycja na na tym obszarze.

Nowa Wałowa swój początek będzie miała przy Bramie Oliwskiej, nowym wiaduktem przetnie tory kolejowe i ul. Jana z Kolna, a dalej przez Młode Miasto dojdzie do planowanego mostu nad Motławą. Podpisana wczoraj umowa dotyczy budowy pierwszego odcinka nowej trasy, który będzie biec od pl. Zebrań Ludowych do skrzyżowania z przedłużoną ul. Rybaki Górne. Początkowo będzie miała jedną jezdnię. Przedłużona ma zostać także ul. Nowomiejska, dziś funkcjonująca jako dojazd do trzeciej bramy Stoczni Gdańsk.

Ten odcinek Nowej Wałowej ma kosztować ok. 120 mln zł. Miasto Gdańsk poniesie 40% kosztów budowy, za resztę zapłaci duński inwestor. Ciekawostką jest to, iż swoją część gmina będzie spłacać przez 15 lat z wpływów z podatków od firm, które zainwestują w Młodym Mieście. Jeśli BPT nie znajdzie odpowiedniej liczby firm i wpływy z podatków nie pokryją kolejnych miejskich rat, różnicę będą musieli dopłacić Duńczycy.Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter