agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej – zakończenie kolejnego etapu
27 sierpnia 2008 roku

Wczoraj miałam okazję wziąć udział w uroczystym otwarciu ul. Gen. Józefa Hallera, zmodernizowanej w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej. Dokładnie w samo południe ulica oficjalnie została otwarta dla ruchu (chociaż oczywiście kierowcy mogli z niej korzystać już wcześniej).

Przebudowa odcinka ul. Hallera to pierwsze zadanie wykonane w ramach III etapu Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej. Tym samym zakończył się etap drugi inwestycji, który realizowany był w latach 2004 – 2008 i kosztował w sumie 240 mln zł. Jedną trzecią kosztów etapu drugiego – ok. 80 mln – pokryły środki pozyskane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Był to jeden z największych projektów współfinansowanych przez Unię Europejską w Polsce.

GPKM jest kontynuacją działań inwestycyjno-modernizacyjnych rozpoczętych przez Miasto w 1999 roku. Projekt obejmował w sumie 26 inwestycji: zmodernizowano m.in. 20 km torów wraz z całą infrastrukturą, wybudowano 48 rozjazdów, przebudowano 41 przejść dla pieszych. Zbudowano i przebudowano 55 przystanków tramwajowych. W ramach GPKM zbudowano też oczywiście pierwszą od wielu lat nową linię tramwajową w Gdańsku łączącą osiedle Chełm z centrum miasta.

W rozpoczynającym się właśnie III etapie GPKM wykonane zostaną dalsze prace związane z przebudową i modernizacją torowisk na terenie Gdańska. Najważniejszym zadaniem będzie jednak budowa kolejnej linii tramwajowej – z Siedlec na Morenę, a także przedłużenie linii tramwajowej z Chełmu dalej w kierunku Górnych Tarasów aż do pętli Nowa Łódzka. W sumie obie te linie wymagają położenia ok. 6 km torów. Orientacyjny koszt całości inwestycji GPKM III to 870 mln zł. Przewidywany okres realizacji – 2008 – 2012.Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter