agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Internetowe pośredniaki pracy
19 grudnia 2007 roku

Urzędy kojarzą się szarym obywatelom ze stertą druków, kolejkami i biurokracją. A czy wyobrażaliście sobie kiedyś, że rozmawiacie w Waszej sprawie z urzędnikiem w domu, korzystając z Gadu Gadu?

Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej, ma bardzo ambitny plan zrewolucjonizowania urzędów pracy w kraju. Pomysł dotyczy możliwości prowadzenia rozmów na temat zatrudnienia przez komunikatory internetowe albo telefon. Słowem, pragnie ona tak zmienić funkcjonowanie tych placówek, aby nie trzeba było pojawiać się tam osobiście i stać w długich kolejkach.

Bezrobotni będą mieli możliwość wypełnienia wszystkich formularzy w internecie. Ich obecność w WUP’ie będzie potrzebna tylko przy składaniu podpisów. Na pewno zmniejszy to kolejki. Nie dość, że poprawić się ma skuteczność funkcjonowania urzędów to dodatkowo mogą one stanowić poważną konkurencję dla firm komercyjnych.

– Każde wyjście do ludzi poprzez internet jest przydatne – mówi Agnieszka Owczarczak z PO, radna Miasta Gdańska, pomysłodawca transmisji obrad sejmików w sieci. – W Gdańsku nie podejmujemy jeszcze żadnych konkretnych działań w tym kierunku. Osobiście uważam, że i tak mamy dobre zaplecze techniczne, w urzędach np. od niedawna stoją infokioski. Ale w myśl tego projektu infokiosk można mieć w domu, pracując przy komputerze. Albo w kawiarenkach, czy bibliotekach. – dodaje z zachwytem. – Nie sądzę jednak, aby każdy bezrobotny miał możliwość korzystania z sieci. Mówię m.in. o osobach starszych i biednych. Uważam, że z projektu skorzystają przede wszystkim ludzie młodzi, którzy intenetem posługują się codziennie. – komentuje Owczarczak.

Od miesiąca pomysł jest realizowany w województwie podlaskim. Reforma Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku kosztowała 11 milionów zł, które pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Źródło: MMTrojmiasto.pl. Zdjęcie: Ewa Kowalska


Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter