agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

zDolne Miasto dla Gdańska
27 września 2012 roku

Bitwa taneczna, graffiti jam i Festiwal Nordic Walking and Jogging – w najbliższy weekend, 29 i 30 września, gdańszczanie przekonają się o wyjątkowym potencjale, jaki tkwi w Dolnym Mieście – dzielnicy, która staje przed swoją rewitalizacyjną szansą. Zapraszamy do „zDolnego Miasta”!

Chcemy pokazać całemu miastu naszą dzielnicę. Dlatego właśnie ruszamy z cykliczną imprezą, która ma za zadanie otworzyć wrota do „zDolnego Miasta”, bo tak ją nazywamy – mówi Zygmunt Medowski z Towarzystwa Profilaktyki Środowiskowej „Mrowisko” prowadzącego działania społeczne na terenie Dolnego Miasta i organizator imprezy.

Czas: sobota i niedziela (29 i 30 września)

Miejsce: ul. Reduta Wyskok 9 Dolne Miasto

 

„zDolne Miasto dla Gdańska” to moc atrakcji: BITWA TANECZNA, GRAFFITI JAM i FESTIWAL NORDIC WALKIG AND JOGGING.

  • BITWA TANECZNAsobota, 29 września, rozpoczęcie o godz. 11.00 (zapisy od godz. 10.00) Dolne Miasto, ul. Reduta Wyskok 9

Dolne Miasto zabrzmi rytmami hip hop i dance hall. – Najpierw będą prezentacje „solówek”. Potem jury wybierze ośmiu tancerzy, następnie będą losowane pary. W parach tancerze będą się „pojedynkować”. Na koniec dwójka tancerzy dotrze do finału. W ostatniej prezentacji zostanie wyłoniony zwycięzca – zapowiada Daria Kutkiwewicz, pomysłodawca i współorganizatorka imprezy.

To już druga edycja Bitwy Tanecznej. Pierwsza odbyła się w maju, a frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów. W tym roku organizatorzy również liczą na duże zainteresowanie. Zapowiada się, że taneczna impreza nie będzie mieć lokalnego charakteru, zainteresowani udziałem w Bitwie są  ludzie z całej Polski. Organizatorzy przewidzieli dwie kategorie, w których będą „potykać się” zawodnicy: hip-hop i dancehall.

Wystąpić może każdy, zapisy odbędą się tuż przez Bitwą, od godz. 10.00. O godz. 11.00 odbędzie się krótki wkład nt. Kultury hip-hopu. Potem zawodnicy staną do tanecznej walki.

  • GRAFFITI JAMsobota, 29 września, rozpoczęcie o godz. 11.00, ul. Reduta Wyskok 9 Dolne Miasto,

Na murze obok budynku Reduta Wyskok 9 przygotowywanej już od kilku do pokrycia farbą będą malować młodzi ludzie. Projekt wspólnego dzieła jest przygotowany przez artystę graffiti już gotowy. – Jednak, co najważniejsze, mur będą malować nasi podopieczni, którzy zaangażowali się w przygotowania – to w pierwszej kolejności. Ale przewidujemy też, że wszyscy, którzy będą chcieli, będą mogli wziąć spray do ręki i pozostawić swój ślad na wielkim dziele sztuki, które powstanie – Ola Chalimoniuk zaprasza wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć, jak powstaje graffiti.

  • FESTIWAL NORDIC WALKIG AND JOGGINGniedziela, 30 września, rozpoczęcie godz. 11.00,  ul. Reduta Wyskok 9 Dolne Miasto

Brzeg przy Opływie Motławy jest jednym z najpiękniejszych terenów rekreacyjnych, jakie znam, chcemy żeby był jeszcze bardziej znany – mówi Zygmunt Medowski z Towarzystwa Profilaktyki Środowiskowej „Mrowisko”. – Dlatego będziemy w niedzielę 30 września zachęcać wszystkich gdańszczan i nie tylko, żeby wzięli do rąk kijki do Nordic Walking i wyruszyli brzegiem Opływu.

W zeszłym roku na terenie Centrum Reduta wybudowano siłownię zewnętrzną, z myślą o tych, którzy wybierają Opływ Motławy jako miejsce sportu i rekreacji.: – My, dolnomieszczanie, zapraszamy wszystkich na piknik. Będzie ściana wspinaczkowa, grill, zajęcia dla dzieci, zabawy i konkursy. Będzie można się włączyć także w porządkowanie tego urokliwego terenu, dla tych, którzy zbiorą najwięcej śmieci, przewidzieliśmy niespodziankę – zapowiada Zygmunt Medowski.

Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej „Mrowisko” – w ramach projektu „Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku” współfinansowanego przez Unię Europejską – prowadzi na terenie dzielnicy Klub Młodzieży, realizujący program „zDolne Miasto”. Oferta zajęć w „Klubie Młodzieży” w ramach programu „zDolne Miasto” obejmuje m.in.: zajęcia sportowe – siatkówkę, koszykówkę, warsztaty taneczne, Hip-Hop, dance hall. Grupa tancerzy „zDolnego Miasta” ma już na swoim koncie sukcesy na scenie ogólnopolskiej. Hitem okazał się techno tunning czyli warsztaty motoryzacyjne – wspólnie z Adventure Park jest remontowany stary pojazd, który weźmie udział w imprezie Wrak Race. Poza tym jest ścianka wspinaczkowa, powstaje grupa dziennikarzy, którzy będą pracować nad stroną internetową i dolnomiejską gazetą. Jest siłownia, zajęcia z aerobiku, wkrótce ruszą warsztaty wizażu i mody. Dzieci i młodzież mogą korzystać z organizowanych korepetycji, nauki języków obcych. Cała oferta, która jest skierowana do mieszkańców Dolnego Miasta (w wieku 12 – 25 lat), jest bezpłatna. Po dzielnicy jeździ tzw. kontakt bus, który ma za zadanie zachęcić młodych dolnomieszczan do udziału we wspólnej pracy i zabawie w siedzibie „Mrowiska”, tj. w Ośrodku Aktywizacji i Integracji Społecznej, rozpoznawanej przez dolnomieszczan po prostu jako „Centrum Reduta”.Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter