agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Nowy mural „Hołd malarstwu polskiemu”
23 sierpnia 2012 roku

Nowy mural w wykonaniu kilkunastu adeptów Gdańskiej Szkoły Muralu powstanie w dniach od 7 do 31 sierpnia na szczytowych ścianach budynków przy ul. Bajana 9A i Bajana 11C na gdańskiej Zaspie. Tegoroczny temat pracy „Hołd malarstwu polskiemu” to upamiętnienie wielkich artystów, którzy wywarli wpływ na dzisiejsze młode pokolenie. W artystycznej wizji studentów i absolwentów ASP, będzie można odnaleźć nawiązania do prac Stefana Gierowskiego, Tomasza Tatarczyka, Wojciecha Fangora, Jana Dobkowskiego, Jana Tarasina czy Tadeusza Kantora.

Gdańska Szkoła Muralu prowadzona przez Rafała Roskowińskiego i dr Jacka Zdybla to program edukacyjny dotyczący sztuki muralowej, skierowany przede wszystkim do studentów i młodych absolwentów Akademii Sztuk Pięknych oraz osób zajmujących się streetartem. Uczniowie zdobywają podstawy wiedzy o sztuce w przestrzeni publicznej, biorą udział w dyskusjach, doskonalą warsztat malarski i uzyskują możliwość artystycznego debiutu – namalowania murali według autorskich projektów.

Dyptyk, który powstanie w sierpniu 2012 przy ul. Bajana 9A i Bajana 11C to efekt wspólnej, rocznej pracy GSM, podczas której proponowano i pracowano nad różnymi projektami. Ostateczna realizacja będzie połączeniem indywidualnych wizji młodego malarstwa – studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych – z nawiązaniami do twórczości uznanych malarzy XX wieku takich, jak Stefan Gierowski, Tomasz Tatarczyk, Wojciech Fangor, Jan Dobkowski, Jan Tarasin, Tadeusz Kantor.

Uczestnicy i uczestniczki GSM w składzie: Ania Taut, Justyna Posiecz – Polkowska, Anna Wrona, Alicja Piskorz, Alicja Czarna, Natalia Buza, Agata Kędra, Wojciech Woźniak, Emil Goś i Michał Węgrzyn skoncentrują się na malarstwie powojennym, które miało na ich pokolenie największy wpływ i którym wciąż się inspirują.

Mural GSM wzbogaci Kolekcję Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, która będzie liczyć już 39 wielkoformatowych prac.

Termin realizacji: 7-31 sierpnia 2012

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej

Partnerzy: klub Plama GAK, Spółdzielnia Mieszkaniowa Młyniec

Projekt realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Więcej o Gdańskiej Szkole Muralu: http://gdanskaszkolamuralu.blogspot.com/Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter