agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Nie dla wysokościowca w Pasie Nadmorskim
28 lutego 2012 roku

Ze zdziwieniem przeczytałam wypowiedź mojego kolegi klubowego Piotra Grzelaka, który uważa, że główną przesłanką projektowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Hallera II powinny być względy finansowe*. Oczywiście każdy właściciel nieruchomości, również gmina, chciałby, aby jego działka była warta jak najwięcej, ale nie możemy planowania przestrzennego traktować tylko i wyłącznie pod kątem biznesowym.

Cieszę się, że Biuro Rozwoju Gdańska zarzuciło pomysł intensywnej zabudowy lewej strony deptaka (patrząc w kierunku morza). To idealne miejsce na restauracje, kawiarnie i inne drobne elementy użyteczności publicznej,  których w okolicy Parku im. R. Reagana wciąż brakuje. Mój sprzeciw budzi jednak propozycja budowy wieżowca na terenie byłego ośrodka wypoczynkowego, po prawej stronie deptaka. 55 m to zdecydowanie za dużo.

Pas Nadmorski powinien nadal służyć mieszkańcom jako zielona i przyjazna przestrzeń bez intensywnej zabudowy, która zniszczy obecny charakter tego fantastycznego miejsca. Na pewno nie poprawi jego estetyki, bo piękna plaża i las to nie miejsce na betonowe kolosy, które w dodatku mogą jeszcze zagrozić przyrodzie i ujęciom wody. Dopuszczenie wysokiej zabudowy w tym miejscu, może również stanowić precedens i pociągnąć za sobą kolejne wysokościowce, podobnie jak stało się to we Wrzeszczu.

Chciałabym, aby udało się zbudować taki model finansowania, który pozwoli na znalezienie inwestora i budowę aquaparku w Gdańsku, ale jeżeli głównym warunkiem powstania parku wodnego ma być dopuszczenie do budowy wysokościowca w Pasie Nadmorskim, to mówię aquaparkowi w tym miejscu nie.

* Piotr Grzelak, Tak dla Aquaparku w Gdańsku, Gazeta.pl, 12.02.2012Komentarze

  1. Jacek napisał/a:

    Całkowicie zgadzam się ze stanowiskiem Agnieszki Owczarczak w sprawie uzależnienia budowy aquaparku od zbudowania wysokościowca po prawej stronie pasa nadmorskiego na terenie dawnego ośrodka wypoczynkowego oraz z uzasadnieniem takiego, a nie innego poglądu . Od dawna uważam, że budowanie w tej okolicy wielokondygnacyjnych obiektów całkowicie zlikwiduje rekreacyjny charakter tego nadmorskiego odcinka i wykluczy jego turystyczne walory.Na to nie ma zgody-Jacek W. Teodorczyk-Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter