agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

„Miłosz na blokowisku”. Wernisaż nowego muralu na Zaspie
21 września 2011 roku

Kolekcja Malarstwa Monumentalnego wzbogaci się o nową pracę. W czwartek, 27 września o godz. 18.00 (ul. Startowa 29E) odbędzie się wernisaż muralu według projektu Rafała Roskowińskiego, który powstał z inspiracji zdjęciem z wizyty Czesława Miłosza w Stoczni Gdańskiej w 1981 roku. Wernisażowi będzie towarzyszył piknik poetycki (ul. Pilotów 11, Plama GAK), w czasie którego odbędzie się Konkurs Jednego Wiersza. Projekt „Miłosz na blokowisku” jest częścią ogólnopolskiego programu obchodów Roku Miłosza.

Czesław Miłosz przyleciał do Gdańska 17 czerwca 1981 roku na zaproszenie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poległych Stoczniowców. Zwiedził stocznię, po której oprowadził go Lech Wałęsa i spotkał się ze stoczniowcami. Inspiracją do powstania muralu autorstwa Rafała Roskowińskiego (współpraca przy realizacji: Wojciech Woźniak) jest zdjęcie z tego historycznego wydarzenia, które wykonał Janusz Kobyliński.

Mural inspirowany obecnością Czesława Miłosza w Stoczni Gdańskiej dołącza do Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na gdańskim osiedlu Zaspa, gdzie można znaleźć także inne prace dedykowane wybitnym Polakom: Janowi Pawłowi II, Lechowi Wałęsie, Fryderykowi Chopinowi.

W 2011 roku mija setna rocznica urodzin Czesława Miłosza. Uchwalony przez Sejm Rok Miłosza jest okazją do przypomnienia tej wybitnej postaci i jej dzieł. Program Roku Miłosza to konferencje, dyskusje, wystawy, dedykowane utwory muzyczne, teatralne, plastyczne, czy nowe wydania książkowe. Projekt „Miłosz na blokowisku” na gdańskim osiedlu Zaspa wpisuje się w program tych obchodów.

Wernisaż muralu będzie połączony z prezentacją prac Gdańskiej Szkoły Muralu (edycja 2011), a bezpośrednio po wernisażu odbędzie się piknik poetycki przy klubie Plama GAK, a na nim Konkurs Jednego Wiersza. Do konkursu można zgłaszać wiersze inspirowane w szeroki sposób motywami z twórczości Czesława Miłosza (odniesienia do fragmentów tekstów, motywów, tytułów, bohaterów dzieł itp.), które oceni Jury w składzie: Barbara Piórkowska, Wojciech Boros, Andrzej Fac. Pula nagród to 500 zł oraz nagrody książkowe, przewidziana jest również nagroda publiczności. Więcej informacji o konkursie: www.facebook.com/event.php.

Wernisaż muralu wraz z piknikiem poetyckim oraz prezentacja prac Gdańskiej Szkoły Muralu, edycja 2011:

27 września 2011, godz. 18.00, ul. Startowa 29E, Gdańsk Zaspa
Piknik przy klubie Plama: ul. Pilotów 11

Strona Europejskiego Festiwalu Malarstwa Monumentalnego: www.monumentalart.eu.
Źródło: http://www.gdansk2016.eu/title,%E2%80%9EMilosz_na_blokowisku%E2%80%9D__Wernisaz_nowego_muralu_na_Zaspie,pid,36,oid,53,cid,844.html


Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter