agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Klucz do Młodego Miasta
9 lipca 2008 roku

Droga do nowych terenów inwestycyjnych na dawnych terenach Stoczni Gdańskiej już wkrótce stanie otworem! Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska oraz Lars Ohnemus, Mikael Hyttel Runegaard Thomsen i Henryk Tomasz Tromer członkowie zarządu BPTO Gdansk Development A/S parafowali we wtorek 8 lipca br. umowę dotyczącą wspólnej realizacji inwestycji drogowej ulicy Nowej Wałowej etap I.
Koszt I etapu budowy ul. Nowa Wałowa oszacowany został na 104,8 mln zł. W trakcie negocjacji strony ustaliły, że z budżetu miasta pokryty zostanie koszt przebudowy skrzyżowania ulicy Jana z Kolna i Nowej Wałowej oraz budowy dojazdów do skrzyżowania z aleją Zwycięstwa. Na ten cel miasto będzie musiało wydać 43,9 mln zł. Duński inwestor będzie odpowiedzialny za budowę ul. Nowej Wałowej od ulicy Rybaki Górne do Bramy nr 2 oraz ulicy Nowomiejskiej. BPTO jest także odpowiedzialne za przygotowanie dokumentacji projektowej dla całej inwestycji. Koszt zadania przypadający na duńskiego inwestora to 60,9 mln zł.

– Zakończone sukcesem negocjacje w Kopenhadze otwierają przed nami nowy etap współpracy z duńskim inwestorem przy zagospodarowaniu tego niezwykle atrakcyjnego terenu inwestycyjnego – mówi Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska. – Budowa ulicy Nowej Wałowej da impuls procesowi zagospodarowania obszarów bezpośrednio sąsiadujących z tak ważnymi dla nas miejscami jak Pomnik Poległych Stoczniowców, historyczna brama nr 2, sala BHP czy też powstające tu Europejskie Centrum Solidarności. Podpisane porozumienie jest kluczowe dla zagospodarowania ogromnego, 70 hektarowego terenu, który będzie wizytówką nowoczesnego europejskiego miasta. Z pewnością ta nowa dzielnica Gdańska spowoduje też powstanie tysięcy nowych miejsc pracy. Porozumienie, które mam dzisiaj przyjemność parafować to bez wątpienia wielki sukces naszego zespołu negocjacyjnego, który poświęcił wiele czasu na uzgodnienie i przygotowanie jego ostatecznej wersji. Należy podkreślić, iż umowa jest klasycznym przykładem partnerstwa publiczno-prywatnego.

Parafowana umowa zostanie na specjalnej sierpniowej sesji przedstawiona do akceptacji przez Radę Miasta Gdańska. Od jej decyzji zależeć będzie jak szybko umowa zostanie ostatecznie podpisana i będzie mogła wejść w życie.

Równolegle z inwestycją drogową rozpoczą się prace przy zagospodarowaniu terenów inwestycyjnych. Istniejące już projekty przewidują powstanie na terenach postoczniowych największego na południowym Bałtyku kompleksu handlowo-rozrywkowego o powierzchni handlowej 57 tys. m2. Zbuduje go duński deweloper TK Development, wraz z partnerem Meinl European Land. Wraz z kompleksem powstaną trzy wieżowce w tym biurowiec o powierzchni ponad 15 tys. m2 i apartamentowce o powierzchni 22 tys. m2.
Docelowo na terenach postoczniowych, które zostaną udostepnione deweloperom powstać ma około 750 tys. m2 nowoczesnych powierzchni, mieszkalnych, handlowo-usługowych i rekreacyjnych oraz powierzchni biurowych.

Budowa ulicy Nowej Wałowej to także szansa dla przypieszenia realizacji kilku innych komercyjnych projektów inwestycyjnych planowanych w sąsiedztwie Młodego Miasta przez innych deweloperów, m.in. kompleksu biurowego Tryton. Tereny postoczniowe z racji swojego położenia stwarzają też duże możliwości dla rozwoju inwestycji hotelowych.

* * *
Baltic Property Trust (BPT) jest jednym z największych inwestorów rynku nieruchomości komercyjnych w regionie Morza Bałtyckiego. W Gdańsku inwestor obecny jest od 2006 roku, kiedy to nabył znaczną część terenów postoczniowych. Siedziba główna BPT znajduje się w Kopenhadze, a lokalne biura znajdują się w Tallinie, Rydze, Wilnie, Gdańsku, Warszawie, Petersburgu, Moskwie oraz w Berlinie.Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter