agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Konkurs na prowadzenie ośmiu przedszkoli
3 marca 2011 roku

Ruszył otwarty konkurs ofert Prezydenta Miasta Gdańska na najem 7 budynków użytkowych i 1 lokalu użytkowego wraz z dzierżawą terenów, stanowiących własność Gminy Miasta Gdańska, z przeznaczeniem na prowadzenie przedszkoli niepublicznych.

Konkurs dotyczy 7 budynków użytkowych i 1 lokalu użytkowego wraz z dzierżawą terenów: przy ul. ul.: Ławniczej 1/2, ul. Żuławskiej 108, ul. Bednarskiej 22, ul. Pachołów 1, ul. Pólnicy 26, ul. Arkońskiej 25, ul. Chałubińskiego 18 oraz zbiegu ul. Nieborowskiej i Anny Jagiellonki (budowane przedszkole modułowe).

Oferent musi zobowiązać się m.in. do „rekrutacji dzieci prowadzonej przez Miasto Gdańsk zgodnie z zasadami i kryteriami stosowanymi w stosunku do przedszkoli publicznych – jednostek organizacyjnych Miasta Gdańska”, co oznacza, że przedszkola te wezmą udział w elektronicznej rekrutacji.

Dodatkowo, prezydent Gdańska wprowadził warunek, że oferent „zobowiązuje się do pobierania odpłatności za usługi świadczone przez przedszkole w wysokości nie przekraczającej wskaźnika 1,25 miesięcznej dotacji na dziecko przebywające w przedszkolu (łącznie z opłatą za zajęcia dodatkowe) bez wyżywienia”.

Obecnie miesięczna dotacja na dziecko w przedszkolu niepublicznym wynosi 435, 38 zł. Oznacza to, że miesięczna opłata pobierana od Rodziców przez najemcę nie będzie mogła być wyższa niż 544 złote (bez wyżywienia).

Warto zwrócić uwagę, że przedszkola oddane zostaną w najem aż na 10 lat. Oznacza to, że przez 10 lat będzie obowiązywał warunek ceny maksymalnej pobieranej przez najemcę.

Dziesięcioletni okres najmu pozwoli też najemcy na lepsze planowanie ewentualnych inwestycji, podnoszenie standardu i uzyskiwania dotacji np. z UE – spowoduje większy komfort prowadzenia przedszkola.

Termin składania ofert upływa z dniem 20 marca 2011 roku.Komentarze

 1. Aleksandra napisał/a:

  Bardzo się cieszę, że zwraca Pani uwagę na ten konkurs.

  Trochę mnie martwi, że zamiast transparentnych kryteriów wyboru decyduje głosowanie tajne członków komisji. W praktyce każdy z członków może dowolnie wybrać ofertę i nie jest za to rozliczany.

  Dodatkowo nie rozumiem ograniczenia, które mówi wyłącznie o osobach prowadzących działalność na terenie Gdańska. Ktoś prowadzący przedszkole np. w Sopocie, kto ma dobry pomysł i program nie ma szans na udział w konkursie.

  Kolejna kwestia to termin. Decyduje data wpływu do biura, więc niedziela nie jest zbyt fortunnym terminem…

  Mam nadzieję, że będzie Pani skłonna zwrócić uwagę na te szczegóły i dzięki temu konkurs faktycznie wyłoni najlepsze oferty.

  Z wyrazami szacunku,
  Aleksandra

 2. Basia napisał/a:

  Witam
  przeglądam stronę i informacje, jakie podaje Pani w kwestii konkursu na prowadzenie przedszkoli. Podaje Pani informacje, iż [cyt] Warto zwrócić uwagę, że przedszkola oddane zostaną w najem aż na 10 lat. Oznacza to, że przez 10 lat będzie obowiązywał warunek ceny maksymalnej pobieranej przez najemcę[..]. Przecież w ogłoszeniu napisano, że najemca zobowiązany jest do oświadczenia o kwocie odpłatności w roku 2011/2012, a nie na 10 lat. Proszę w takim ra\ie o wyjaśnienie, czy to w treści konkursu nie napisano wszystkiego w sposób jasny, czy może czegoś nie rozumiem? W mojej ocenie taki zapis o 10 letnim „zamrożeniu” opłaty od rodziców powinien być jasno określony, a w realiach życiowych chyba jest to niemożliwe, bo wszystkie opłaty rosną tak wysoko (choćby woda, energia, ogrzewanie, śmieci), że najemcy po 3 latach „pójdą z torbami” i nie będę mieli z czego opłacać działalności. No chyba, że Pani uważa, że zatrudnieni tam ludzie maja z każdym rokiem (tj. przez 10 lat) zarabiać tyle samo.
  Może wyjaśni mi Pani ten zapis?
  z poważaniem Basia

 3. Agnieszka Owczarczak napisał/a:

  We wszystkich sprawach związanych z tym konkursem proszę się kontaktować z Wydziałem Edukacji Urzędu Miejskiego: Ja tylko opublikowałam komunikat prasowy.
  Jeśli chodzi o moje komentarze:
  1. Dopuszczeni są przedsiębiorcy prowadzący działalność w Gdańsku a nie w innym mieście, aby ich podatki zostawały w naszym budżecie.
  2. Jeśli chodzi o stawkę maksymalną, to uzależniona jest od miesięcznej dotacji na dziecko, a ta co jakiś czas się zmienia. Opłata nie będzie zatem stała przez 10 lat, bo to oczywiście byłoby niemożliwe do utrzymania.

 4. Andrzej napisał/a:

  Czy wyniki konkursu są gdzieś udostępnione?

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter