agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Zostań przewodnikiem po galerii murali!
3 marca 2011 roku

Ruszają zapisy na szkolenie, dzięki któremu mieszkańcy Zaspy będą mogli stać się przewodnikami po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego. W czasie spotkań z twórcami murali uczestnicy poznają historię powstawania kolekcji, szczegóły dotyczące realizacji oraz informacje o autorach. Kolekcja Malarstwa Monumentalnego powstaje w ramach starań Gdańska o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Zapisy trwają do 18 marca, lokalni przewodnicy będą po raz pierwszy oprowadzać po kolekcji w czerwcu.  Szkolenie skierowane jest przede wszystkim do mieszkańców Zaspy – gospodarzy Kolekcji Malarstwa Monumentalnego. Projekt jest realizowany w ramach Gdańskiej Szkoły Muralu, a spotkania poprowadzą twórcy murali pod kierunkiem Rafała Roskowińskiego. Celem spotkań jest zaangażowanie mieszkańców w tworzenie kolekcji.

Wyróżnieni dyplomem przewodnicy będą źródłem informacji o powstającej w ich dzielnicy galerii i znaczeniu osiedla Zaspa w kandydaturze Gdańska do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Kolekcja Malarstwa Monumentalnego to jedna z inicjatyw Gdańsk 2016 dotyczących obecności sztuki w przestrzeni publicznej i kulturalnej aktywizacji dzielnic. Idea tej inicjatywy nawiązuje do fenomenu gdańskich murali, zapoczątkowanego w latach dziewięćdziesiątych, między innymi na Zaspie. W ramach kandydatury Gdańska do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 odbyły się dwie edycje Europejskiego Festiwalu Malarstwa Monumentalnego „Monumental Art” (2009, 2010).

Od dwóch lat działa Gdańska Szkoła Muralu, platforma stworzona do dyskusji, doskonalenia warsztatu oraz integracji środowiska twórców murali. Nowe działania w ramach tworzenia kolekcji to szkolenie dla przewodników oraz, planowana na 17 czerwca 2011 roku, Noc Murali. W tej chwili kolekcja na Zaspie składa się z 24 prac, z czego 15 murali powstało w latach 2009-2010.

Zgłoszenia oraz informacje:

Szymon Wróblewski
e-mail: szymon@plama.art.pl
tel. 58 557 42 47
Gdańska Szkoła Muralu
Ul. Pilotów 11, 80-460 Gdańsk
www.gdanskaszkolamuralu.blogspot.com

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Program szkolenia:
– nabór: do 18. 03. 2011 r.
– spotkanie organizacyjne: 26. 03. 2011 r.
– szkolenie: kwiecień – czerwiec 2011 r.
– egzamin oraz wręczenie dyplomów: 11. 06. 2011 r.
Spotkania przyszłych przewodników odbywać się będą w siedzibie Gdańskiej Szkoły Muralu – w klubie „Plama”.Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter