agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Pierwsza sesja nowej gdańskiej rady. ”Polityka kontynuacji”
2 grudnia 2010 roku

Gdańscy radni złożyli w czwartek uroczyste ślubowanie w Ratuszu Głównego Miasta. Jedną z pierwszych uchwał był wybór przewodniczącego, którym ponownie został Bogdan Oleszek.

Na inauguracyjnej sesji spotkało się 34 radnych Gdańska, aż 15 debiutowało w tej roli. Wszyscy złożyli uroczyste ślubowanie. Jedną z pierwszych decyzji był wybór przewodniczącego i wiceprzewodniczących. Obyło się bez większych niespodzianek.

Przewodniczącym został Bogdan Oleszek z PO, który piastuje tę funkcję niemal od 10 lat. Wyniki głosowania (32 głosy ‚za’) przyjęto owacją na stojąco. Wiceprzewodniczącymi zostali Agnieszka Owczarczak (PO), Jarosław Gorecki (PO) orazJacek Teodorczyk (PiS).

Klub PO ma 26 radnych, mamy miażdżącą przewagę, ale i wielkie zobowiązania. Ponosimy pełną odpowiedzialność za rządzenie Gdańskiem – podkreślał na sesji Maciej Krupa, szef klubu PO. – Będziemy prowadzili politykę kontynuacji rozpoczętych inwestycji. Czeka nas też przyjęcie planu strategii miasta na lata 2015-2020, gdzie nadal będziemy stawiać na inwestycje, ale też ułatwianie życia mieszkańcom miasta.

Opozycja podkreślała, że tegoroczne wybory samorządowe w naszym mieście przyciągnęły do urn najmniejszą liczbę wyborców w historii samorządu. Do wyborów poszło poniżej 40 proc. wyborców. To jest społeczna porażka obywatelskiego Gdańska. Dlatego proponuje by jedną z pierwszych uchwał, jaką podejmą radni, była zmiana progów do wnoszenia inicjatyw obywatelskich (obecnie trzeba zebrać 2 tys. podpisów- red.) – stwierdził Wiesław Kamiński, szef klubu PiS.

W tej kadencji rady poza PO i PiS, znalazła się przedstawicielka SLD – Jolanta Banach. Była wiceminister w rządzie Leszka Millera, zaznaczała, że sytuacja, gdy opozycja nie jest jednolita, będzie dobra dla miasta.
Władza ma tendencję do arogancji. Opozycja musi jej patrzeć na ręce – przypominała Jolanta Banach. – Będę się starała prowadzić szerokie konsultacje społeczne. Priorytetem będą opłaty za mieszkania komunalne – zapowiedziała.

Najmłodszym radnym został 23-letni Szymon Moś z PO. Przypadło mu w udziale prowadzenie pierwszej części sesji wraz z najstarszym radnym PO – Mirosławem Zdanowiczem, (72 lata). Głosowało na mnie ponad 1,2 tys. osób, jestem zadowolony, to trzeci wynik na liście, ale też duże zobowiązanie. Chciałbym pracować w komisji zdrowia i spraw społecznych oraz w komisji rewizyjnej. Ta pierwsza wymaga dużej empatii, druga to siedzenie w papierkach. W moim okręgu – Przymorze i Zaspa – będę się starał załatwić w pierwszej kolejności sprawny monitoring, uporządkowanie parku Reagana i lepszy dostępu do przedszkoli – zapowiada Szymon Moś.

Tajemnicą nie jest, że obsada w poszczególnych komisjach w radzie miasta jest już podzielona. Jednak ich oficjalne powołanie nastąpi na kolejnej sesji – w poniedziałek 6 grudnia. Przedtem, tego samego dnia, w Ratuszu Głównego Miasta, odbędzie się zaprzysiężenie Prezydenta Miasta Gdańska.

Źródło: http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Pierwsza-sesja-nowej-gdanskiej-rady-Polityka-kontynuacji-n43813.htmlKomentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter