agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Nowa rada, czyli wszystko po staremu
3 grudnia 2010 roku

Pierwsza po wyborach samorządowych sesja gdańskiej rady miasta miała uroczysty charakter. Po pierwsze odbyła się w sali Wety Ratusza Głównego Miasta przy ul. Długiej. Po drugie, przed wejściem do sali straż pełnili przebrani w historyczne stroje halabardnicy. Po trzecie, na prezydialnym stole leżała Biblia z 1630 r., na którą do drugiego rozbioru Polski składali przysięgę gdańscy burmistrzowie i rajcy. Po czwarte wreszcie, sesję zaszczycili dostojni goście, m.in.rektorzy gdańskich uczelni i ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz.

Radny senior Mirosław Zdanowicz z PO, choć zapewniał, że długo trenował swoją rolę, co chwila mylił porządek obrad, wywołując rozbawienie sali. Szczęśliwie dotarł jednak do punktu „ślubowanie radnych“, które jako pierwsza złożyła Jolanta Banach – jedyna, po czteroletniej przerwie, przedstawicielka SLD w radzie. Będę broniła lewicowych wartości, choćby takiej, że usługi publiczne wmieście nie są rynkiem – zapewniała przed sesją radna Banach.

26 na 34 radnych podczas ślubowania dodało „tak mi dopomóż Bóg“ – wszyscy z PiS i większość z PO. Jako że Platforma zdobyła w wyborach bezwzględną większość, dalej wszystko potoczyło się bez niespodzianek. PiS nawet nie próbował zgłaszać swojego kandydata na przewodniczącego rady miasta. Nowym przewodniczącym został… stary przewodniczący, czyli Bogdan O leszek z PO. Na jego zastępców rajcy wybrali Agnieszkę Owczarczak i Jarosława Goreckiego z Platformy oraz Jacka Teodorczyka z PiS.

Na koniec przemówił mocno spóźniony nowy stary prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Szczególnie ciepło przywitał jednoosobową opozycję „z lewej strony“, czyli Jolantę Banach. Na tym inauguracyjna sesja się zakończyła, halabardnicy mogli wreszcie usiąść.

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto, 3.12.2010.Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter