agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Do samorządu idzie młodość
24 listopada 2010 roku

Do wspólnego zdjęcia w dawnej siedzibie gdańskich rajców w Sali Białej Ratusza Głównego Miasta pozowali wczoraj radni Platformy Obywatelskiej.

Gdańska Rada Miasta w najbliższej kadencji będzie poważnie odmłodzona. W liczącej 34 rajców radzie – 15 radnych to osoby, które będą pełnić swoją funkcję po raz pierwszy. Zdecydowaną większość mandatów, bo aż 26, zdobyła Platforma Obywatelska. Co drugi gdańszczanin widział w Radzie Miasta kandydatów PO – 55,67 proc. oddanych w wyborach głosów padło na listę partii Donalda Tuska. Głosy oddane przez tych, którzy zdecydowali się poprzeć debiutantów, spowodowały, że tuzin radnych PO po raz pierwszy wystąpi w roli samorządowców.

– Platforma Obywatelska jest bezapelacyjnym zwycięzcą. Ten sukces nie byłby możliwy bez zwycięstwa prezydenta Adamowicza. To olbrzymie zobowiązanie i odpowiedzialność za miasto – pochwaliła nowych radnych posłanka Agnieszka Pomaska.

Czy wśród nich kryje się przyszły przewodniczący Rady Miasta? Nowo wybrani radni będą nad tym się zastanawiać w piątek, a w sobotę zbierze się wojewódzki zarząd PO. O obsadzie stanowiska przewodniczącego zdecydują sami radni na najbliższej sesji.

Jednak faktycznie to od stanowiska zarządu regionu pomorskiego Platformy zależy, kto zasiądzie na fotelu przewodniczącego. Dotychczasowy przewodniczący Bogdan Oleszek, były stoczniowiec i związkowiec ze Stoczni Gdańskiej, odlat w PO, postrzegany jako człowiek kompromisu, sprawuje swoją funkcję od 1998 roku. W poprzedniej kadencji o fotel przewodniczącego rady toczył się w Platformie bój. Rywalizowali 0 rekomendację partii Oleszek i Maciej Lisicki. Być może PO postawi na kobietę? Najwięcej głosów padło na Małgorzatę Chmiel (zdobyła 6,5 tys. głosów, co czwarty wyborca w Osowej i Oliwie zdecydował się na oddanie głosu na długoletnią radną).

– Sporo pań jest wśród nas i to bez parytetów – mówi Pomaska.

Bardzo aktywni młodzi działacze PO ze Stowarzyszenia „Młodzi Demokraci” mogą zapragnąć też stanowisk w prezydium rady. Wśród nich najlepszy wynik osiągnęła Agnieszka Owczarczak (3,8 tys. głosów)

W Starogardzie Gdańskim PO też postawiła na młodość i w II turze wyborów prezydenckich z Edmundem Stachowiczem rywalizuje 33letni Gabriel Patryk. Z kolei w Sopocie do Rady Miasta dostał się 30-letni Marek Bogacki, jeden z działaczy Młodych Demokratów.

Wśród radnych PiS, których gdański klub skurczył się z 13 do 7 radnych, po raz pierwszy w radzie zasiądzie dwóch przedstawicieli, m.in. 26-letni Jaromir Falandysz, asystent aspirującego do prezydenckiego fotela posła Andrzeja Jaworskiego, który swoją karierę zaczynał właśnie w gdańskiej Radzie Miasta jako członek AWSZChN. Na czele klubu PiS stanie jednak zapewne samorządowy weteran radny Kazimierz Koralewski. Do Rady Miasta wraca też po czterech latach – symbolicznie, bo dysponując jednym mandatem, centrolewica. W pomorskim Sejmiku najmłodszą radną będzie 28-letnia Karolina Szczygieł z PO, która zyskała ponad 6 tys. głosów. W Sejmiku przeważają jednak doświadczeni samorządowcy.

Samorząd to praca z ludźmi

Nie obawiajmy się młodości w radach. To okazja by się sprawdzić – przekonuje posłanka Agnieszka Pomaska (PO), niegdyś najmłodsza gdańska radna, dzisiaj z-ca sekretarza generalnego partii i liderka gdańskiej PO. Młodość nie jest zagrożeniem. Bycie radnym po raz pierwszy mobilizuje podwójnie. Wiem to ze swego doświadczenia. Warto zaczynać od samorządu. Młodzi ludzie są bardzo ambitni. Samorząd nawet tak dużego miasta jak Gdańsk to jest szczebel, na którym powinno się sprawdzić i zapytać samego siebie, czy się chce pracować z ludźmi, czy się człowiek do tego nadaje.
Praca polityka, samorządowca to praca z ludźmi. Młodzi radni wybrani w 2006 r. sprawdzili się, co potwierdziły wyniki wyborów. Liczę, że za cztery lata będzie tak samo. Jesteśmy w stanie pracować w sposób konstruktywny.
Nie spodziewam się problemów we współpracy radnych z prezydentem Pawłem Adamowiczem. Nie tylko dlatego, że jesteśmy z Platformy. Jestem przekonana, że dyskusja będzie się nieraz toczyła, ale też będziemy wypracowywać wspólne stanowisko, by uchwały były dopracowane i jak najlepsze. Jestem pewna, że młodzi radni na całym Pomorzu sobie poradzą. Ważne jest nie tylko doświadczenie.

Źródło: 24.11.2010, Polska Dziennik Bałtycki, Artur S. GórskiKomentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter