agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Popularyzowanie wiedzy o bursztynie
4 listopada 2010 roku

Konkurs Szkoła na Bursztynowym Szlaku rozszerza zasięg – trzecia edycja planowana jest już w skali europejskiej. Zainteresowanie zagranicznych uczestników ma szansę wzbogacić również naszą wiedzę o bursztynie, a sam konkurs uczynić platformą wymiany pomysłów na jego popularyzację.

„Pomysł umiędzynarodowienia konkursu zrodził się już rok temu, po rozstrzygnięciu pierwszej edycji. Litwa, Obwód Kaliningradzki, Czechy, Austria, Węgry, Słowenia i Włochy to kraje, przez które przebiegał najlepiej rozpoznany fragment szlaku bursztynowego – jest więc rzeczą oczywistą, że właśnie o te tereny należało konkurs rozszerzyć” – wyjaśnił kierownik biura Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników Michał Kosior. Dodał, że zainteresowanie udziałem zgłaszały już wcześniej szkoły z Kaliningradu. „Wielu członków MSB mieszka za granicą, a nasz konkurs jest dla nich ciekawym narzędziem, by zaznaczyć swoją obecność poprzez popularyzowanie wiedzy o bursztynie” – powiedział.

Taki jest bowiem cel konkursu: popularyzacja wiedzy o bursztynie, jego walorach, znaczeniu dla rozwoju kultury, sztuki, nauki, jego nierozerwalnych związkach z przyrodą i wpływie na historię miast leżących na Szlaku Bursztynowym. W minionych edycjach uczestniczyło ponad 20 szkół, w tym 15 po raz drugi. Według przesłanych przez szkoły sprawozdań udział w projektach związanych z konkursem wzięło co najmniej 6 000 uczniów i 100 nauczycieli. Zdaniem Ewy Magnuckiej, nauczycielki j.polskiego w Zespole Szkół Samochodowych w Gdańsku, konkurs ten jest ważny, ponieważ pokazuje młodym ludziom, że „bursztyn to nie tylko babcine korale czy cepeliada z kramików wystawianych niemal na każdym kroku w czasie letniego sezonu. To także kawał historii, legendy, literatura, powoli odchodzący w przeszłość świat poławiaczy bursztynu, sztuka, a nawet magia… A oni kiedyś tę wiedzę przekażą dalej”.

Organizatorami konkursu Szkoła na Bursztynowym Szlaku są Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników i XV LO im. Zjednoczonej Europy w Gdańsku. Udział w nim mogą wziąć szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne – warunkiem jest zrealizowanie minimum trzech różnych akcji edukacyjnych. Zgłoszenie uczestnictwa należy przesłać do końca stycznia 2011 r., sprawozdanie z realizacji przedsięwzięć do końca maja 2011 r. Zostaną one ocenione przez Kapitułę Konkursu, która będzie brać pod uwagę przede wszystkim wymiar edukacyjny podejmowanych działań oraz ich formę. Oprócz tytułów „Szkoła na Bursztynowym Szlaku” uprawniającym do posługiwania się logotypem szlaku bursztynowego, zostaną przyznane także wyróżnienia. Wyniki zostaną ogłoszone do 15 czerwca 2011.

Źródło: http://www.amber.com.pl/wiadomosci/konkursy/item/1252-popularyzowanie-wiedzy-o-bursztynie-w-skali-europejskiejKomentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter