agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Mieszkańcy nie chcą kościoła-kolosa
28 października 2010 roku

Po tym jak mieszkańcy Osiedla Świętokrzyskiego w Gdańsku dowiedzieli się że w ich okolicy ma powstać świątynia podobna do bazyliki św. Piotra w Rzymie zaczęli protestować. Nie przeciwko budowie kościoła, ale nie godzą się na 50-metrową kopułę.

– Wiedzieliśmy że powstanie tu kościół, ale na taką skalę? 50 metrów to połowa wieży Bazyliki Mariackiej, na pewno zabierze nam kilka godzin słońca. Nie mam nic przeciwko powstaniu kościoła, ale taki kolos to przesada – denerwuje się jeden z mieszkańców Osiedla Świętokrzyskiego.

– Gdy kupowaliśmy tu mieszkania, nie było tego w planach. Według obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego w tej strefie można było budować do 15 m. Te parametry spełniała dotychczasowa koncepcja kościoła, z którą się już się „zaprzyjaźniliśmy”, między innymi dzięki rozprowadzanym przez księdza cegiełkom – podkreśla kolejny mieszkaniec.

Mieszkańcy próbują się organizować na forum osiedlowym. Chcieli się też wybrać się na czwartkową sesję rady miasta, bo dowiedzieli się że ma być uchwalany plan zagospodarowania dla tego obszaru. Skargi w podobnym tonie zaczęły trafiać do gdańskich radnych. Między innymi do Agnieszki Owczarczak z Platformy Obywatelskiej.

– Na czwartkowej sesji nie będziemy podejmować żadnych decyzji dotyczących budowy kościoła – uspokaja radna Owczarczak. – Uchwała będzie dotyczyć jedynie zmiany granic planu zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu. Zmiana granic związana jest z planowanymi zmianami układu drogowego.

Jednak w przyszłości, na wniosek archidiecezji i dla planowanej inwestycji, radni będą zmieniać plan zagospodarowania dla tego terenu. – Rzeczywiście, plan zagospodarowania dla tego obszaru jest w tej chwili projektowany. Projekt planu zostanie wyłożony do publicznego wglądu i wówczas będzie można się z nim zapoznać i złożyć do niego swoje uwagi – wyjaśnia radna.

Nastąpi to zapewne już po wyborach. Tymczasem proboszcz parafii św. Krzysztofa zapowiada że pierwsze prace przy budowie nowej świątyni mają ruszyć jeszcze w tym roku. Najpierw będzie wywożona ziemia.

Świątynia przypominająca bazylikę św. Piotra ma powstać w ciągu pięciu lat przy ul. Jaworzniaków zobacz na mapie Gdańska . Będzie miała 600 m kw powierzchni użytkowej, do tego dojdzie 300 m kw na chór, ma pomieścić około tysiąca wiernych. Kopuła ma się wznosić na wysokość 50 m, na jej szczycie znajdzie się czterometrowy krzyż. Jej patronem ma być Jan Paweł II. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który był pomysłodawcą kształtu świątyni, ma nadzieje że do tego czasu JPII zostanie beatyfikowany.

Źródło: Katarzyna Moritz, Trojmiasto.pl, 28.10.2010, http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Mieszkancy-nie-chca-kosciola-kolosa-n42866.html

Dyskusja mieszkańców na ten temat toczy się tutaj.Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter