agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Tunel dworca Gdańsk Główny wymaga remontu
13 czerwca 2008 roku

W naszym raporcie o stanie trójmiejskich dworców Gdańskowi Głównemu daliśmy czwórkę z minusem. W komentarzu napisaliśmy „Ocena na zachętę. Tunel natychmiast do remontu”.

O tym, że problem tunelu dla pieszych pod Podwalem Grodzkim trzeba jak najszybciej rozwiązać, wiedzą chyba wszyscy przechodzący tamtędy gdańszczanie. O tym, że nie jest to – delikatnie mówiąc – dobra wizytówka dla miasta, mówi Agnieszka Owczarczak z Komisji Turystyki i Promocji Rady Miasta Gdańska.
– Turyści udający się z dworca w kierunku Głównego Miasta muszą pokonać ten tunel, zatem pierwsze wrażenie jest fatalne. Stoiska handlowe są tak porozstawiane, że w szczycie trudno tamtędy przejść. Mam nadzieję, że tunel uda się szybko uporządkować, by korzystający z niego piesi nie czuli obrzydzenia, przechodząc tamtędy – mówi Owczarczak.
Bazar w tunelu nie podoba się także naszym czytelnikom. – W pasażu handlowym w Gdańsku Głównym tablice informujące o odjazdach pociągów umieszczono na ścianie przy wejściu na peron i są właściwie niewidoczne, często też są zasłonięte ciuchami – pisze do nas pan Sławomir. – Wydaje się, że sprzedawcy wykraczają ze swoimi stoiskami poza wykupioną powierzchnię.
To nie jedyna kontrowersja dotycząca tunelowych kupców. Każdy, kto często pojawia się w tym rejonie, musiał zauważyć, że sprzedawcy notorycznie palą papierosy (uczciwie trzeba też przyznać, że podobne wykroczenie równie często popełniają piesi). Ostatnio odebraliśmy od jednego z kupców telefon, byśmy… poprosili służby mundurowe o niewystawianie sprzedawcom mandatów za palenie w boksach. Argument – pijaków się nie przegania, a kupców się ściga. Wyjść na „dymka” na powierzchnię nie można, a palić się chce…
Interwencji nie podjęliśmy i podejmować nie będziemy. Czekamy natomiast na uporządkowanie tunelowego handlu i rozpoczęcie remontu.
– Mając do wyboru warianty”usunąć handel z tunelu” czy go „ucywilizować”, skłaniam się ku drugiemu rozwiązaniu. Muszą powstać tam estetyczne punkty handlowe – dodaje Agnieszka Owczarczak. – Boksy, w których niekoniecznie powinno się sprzedawać bieliznę. Moim zdaniem, najrozsądniejsze w takim miejscu są punkty, w których sprzedaje się bilety czy drobne artykuły spożywcze. Na pewno warto zastanowić się też nad małą gastronomią.
– Z tunelem jest bardzo duży problem, gdyż jedna jego część zarządzana jest przez miasto, druga przez kolej, jeszcze inna przez pobliski hotel – przypomina Antoni Szczyt, wiceszef Wydziału Gospodarki Komunalnej w gdańskim magistracie. – Na lipiec planujemy spotkanie wszystkich zainteresowanych stron i naradę w sprawie tunelu. Mam nadzieję, że do września powstanie projekt koncepcyjny i po wakacjach będzie można rozpocząć remont.
Antoni Szczyt nie ukrywa, że w finansowaniu remontu może partycypować prywatny inwestor, potencjalny przyszły dzierżawca terenu.
Adam Neuman, dyrektor Gdańskiego Oddziału Dworce Kolejowe PKP SA zdradza, że już przed wakacjami będą załatane dziury w asfalcie nad tunelem, nieopodal KFC, w rejonie wejścia na perony SKM. – Chcieliśmy już teraz położyć kostkę, ale strop tunelu przecieka, więc nie ma sensu wkładać w to przedsięwzięcie kilkudziesięciu tysięcy złotych, by potem kostkę rozkuwać. Na razie łatamy dziury, a gdy rozpocznie się remont tunelu, „podczepimy się” z terminem i położymy kostkę – zapowiada Neuman.

Źródło: Paweł Rydzyński, POLSKA Dziennik Bałtycki, 13 czerwca 2008Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter