agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Kongres Mobilności Aktywnej
30 września 2010 roku

Wkongres mobilności aktywnej Gdańsku rozpoczyna się dziś Pierwszy Polski Kongres Mobilności Aktywnej. Jego uczestnicy wspólnie dyskutować będą na temat budowania nowoczesnej przestrzeni publicznej – przyjaznej dla ruchu pieszego i rowerowego.

Ideą Kongresu Mobilności Aktywnej jest zwrócenie uwagi  na  korzyści promowania  różnych form aktywnej mobilności mieszkańców naszego kraju. Inicjatywa ta ma ścisły związek z przygotowaniem polskich samorządów do owocnego wykorzystania funduszy Unii Europejskiej w latach 2014-2020.

Kongres jest adresowany głównie do innowacyjnie myślących samorządowców, zwłaszcza prezydentów, starostów, burmistrzów oraz wójtów. To doskonały moment podjęcia wspólnych działań, zaangażowania władz szczebla krajowego, samorządów, organizacji pozarządowych, firm, jednym słowem – ludzi, którym bliska jest idea innowacyjnych zmian przestrzeni publicznej, zawłaszczanych w coraz większej mierze przez samochody. Zmian – dodajmy – wypracowanych przez lata i sprawdzających się już w wielu krajach Unii Europejskiej. Są one wyartykułowane w zapisach KARTY GDAŃSKIEJ, inicjującej powołanie Polskiej Unii Mobilności Aktywnej (PUMA). Znajdą się w niej ważne słowa o równym statusie wszystkich użytkowników przestrzeni publicznej.
Warto zaznaczyć, że jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Mamy nadzieję, że zapoczątkuje szerszą debatę i przyczyni się do wdrażania projektów, których celem jest nowe spojrzenie na przestrzeń publiczną i problemy zrównoważonego rozwoju systemów mobilności w naszych miastach i regionach.

Program Kongresu przewiduje wystąpienia członków Rady Ministrów, ambasadora Królestwa Danii, posłów do Parlamentu Europejskiego, prezydentów miast oraz krajowych i międzynarodowych ekspertów, ze światowej sławy duńskim strategiem rozwoju obszarów metropolitalnych prof. Janem Gehlem na czele, który wygłosi wykład zatytułowany „Mobilności aktywna, a nowoczesne przestrzenie publiczne i wysoka jakość życia”.

Po wykładzie uczestnicy konferencji podpiszą tzw. Gdańską Kartę Mobilności Aktywnej.

Więcej informacji i pełny program Kongresu na stronie: www.gdansk.pl/puma

Karta Gdanska, która zostanie podpisana w czasie Kongresu

Źródło: Michał Piotrowski, Biuro PrasoweKomentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter