agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Wybierz Gdańszczanina Roku!
6 maja 2010 roku

Kapituła plebiscytu „Gdańszczanin Roku 2009” wybrała dziesięciu spośród wszystkich kandydatów zgłoszonych w tegorocznej edycji plebiscytu.

Teraz to mieszkańcy wyłonią osobę, która zdobędzie tytuł Gdańszczanina Roku. Do 15 maja trwać będzie głosowanie. Swój głos oddać można na stronie internetowej Gdańska, na stronach portalu Trojmiasto.pl lub też na dołączanym codziennie do Gazety Wyborczej Trójmiasto kuponie. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystej Gali w dniu 23 maja.

A oto lista 10 nominowanych:

  • Leszek Możdżer – pianista, kompozytor. Jeden z największych objawień polskiego jazzu, obdarzony wyjątkową wyobraźnią muzyczną. Swoją działalnością promuje gdańską scenę kulturalną oraz kandydaturę do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Odważny i oryginalny twórca posiadający własny język muzyczny. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Zwycięzca ankiet „Jazz Forum”, Muzyk Roku, zdobywca nagrody Fryderyka, Złotej Batuty, Wielkiej Nagrody Fundacji Kultury w 2006 roku oraz wyróżnienia Ministerstwa Spraw Zagranicznych za promocję kultury polskiej na świecie. Koncertował na całym świecie: w Europie, USA, Kanadzie, Brazylii, Urugwaju, Argentynie i Chile.
  • Bogdan Borusewicz – polityk, działacz opozycji demokratycznej w latach PRL, poseł na Sejm I, II, III kadencji, od 2005 marszałek Senatu VI i VII kadencji, Honorowy Obywatel Miasta Gdańska. W latach 1977–1978 współorganizował Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża, był również w zespole redakcyjnym pisma „Robotnik”. W 1980 brał udział w przygotowywaniu strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej i opracowywaniu postulatów strajkowych. Jeden z założycieli NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się i organizował struktury podziemne NSZZ „S”. Był m.in. przewodniczącym zarządu Regionu Gdańskiego oraz wiceprzewodniczącym Komisji Krajowej „Solidarność”.
  • Adam Korol – wioślarz, zawodnik klubu AZS AWFiS Gdańsk. Czterokrotny mistrz świata w konkurencji czwórek podwójnych mężczyzn, mistrz olimpijski z IO w Pekinie. Jest czwartym sportowcem, który w barwach gdańskiego klubu sięgnął po olimpijskie złoto. Pierwszym sukcesem był brązowy medal mistrzostw Polski młodzików w 1989 roku. Wraz z Andrzej Petrykowskm zdobył Brąz w Pucharze Narodów w 1995 roku. Cztery lata ciężkiej, wytężonej pracy przyniosło efekt i po zajęciu czwartego miejsca w Atenach wraz z Michałem Jelińskim, Markiem Kolbowiczem, Konradem Wasielewskim sięgnął po upragnione olimpijskie złoto.
  • Janusz Lewandowski – ekonomista, polityk, poseł na Sejm I, III i IV kadencji, były minister przekształceń własnościowych w rządzie J.K. Bieleckiego, deputowany do Parlamentu Europejskiego. Od 9 lutego 2010 komisarz ds. budżetu w Komisji Europejskiej. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1980–1989 był doradcą ekonomicznym „Solidarności”, a w 1988 współzałożycielem Kongresu Liberalno-Demokratycznego ze środowiska tzw. gdańskich liberałów. Jeden z założycieli Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku.
  • ks. Krzysztof Niedałtowski – teolog i religioznawca, duszpasterz środowisk twórczych, rektor kościoła św. Jana. Współorganizator Gdańskiego Areopagu. Ukończył Gdańskie Seminarium Duchowne. Był jednym z tych, którzy powołali do istnienia gdańskie Radio Plus. Sprawuje funkcję prezydenta Fundacji Pro Arte Sacra. Wykładowca w Gdańskim Seminarium Duchownym i Gdańskim Instytucie Teologicznym. Przewodniczył zespołowi redakcyjnemu Karty Powinności Człowieka. W 2006 otrzymał nagrodę Pro Libro Legendo za książkę „Zawsze Ostatnia Wieczerza”.
  • Maciej Kosycarz – fotografik, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Autor kilkunastu tysięcy zdjęć opublikowanych w prasie polskiej jak i zagranicznej. Zawodowo fotografią zajmuje się od roku 1990. Początkowo w „Tygodniku Wieczór”, a następnie w „Głosie Wybrzeża”. W maju 1996 założył agencję fotograficzną Kosycarz Foto Press. Kontynuuje pracę ojca – Zbigniewa Kosycarza. Wydany w 4 tomach album Fot. Kosycarz – Niezwykłe Zwykłe Zdjęcia obejmuje ponad 60 lat historii Gdańska, utrwalonej na fotografiach, które ukazują głównie życie codzienne ludzi. W 2001 roku przygotował wystawę „Zwykłe Miasto – Gdańsk w obiektywie ojca i syna”, którą można było zobaczyć w Budapeszcie, Mostarze (Bośnia i Hercegowina), Belgradzie, Gdańsku, Kalmarze (Szwecja), Holbaek (Dania) i Kaliningradzie (Rosja).
  • Brunon Zwarra – autor książek o historii Gdańska, więzień hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Najbardziej znaną książką Zwarry są kilkutomowe „Wspomnienia Gdańskiego Bówki”. Jest autorem takich publikacji jak: „Gdańsk 1939. Wspomnienia Polaków gdańszczan”, zawierającej 73 dokumentalne relacje o początku II wojny światowej w Gdańsku oraz powieści „W gdańskiej twierdzy” i „Gdańszczanie”.
  • Paweł Olechnowicz – menadżer, Prezes Zarządu Grupy Lotos od 2002 roku. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Dzięki konsekwencji w zarządzaniu i skutecznej realizacji strategii wzrostu wartości, pod jego rządami LOTOS wyrósł z wyłącznie pomorskiej firmy na konkurencyjny koncern naftowy o zasięgu międzynarodowym. Pod przewodnictwem Olechnowicza, z powodzeniem, udało się przeprowadzić restrukturyzację i zwiększyć zatrudnienie do prawie 5 tys. osób. W czerwcu 2005 roku Grupa LOTOS zadebiutowała na warszawskim parkiecie. W trakcie prezesury Olechnowicza LOTOS realizuje jeden z największych projektów inwestycyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość Programu 10+, zwiększającego zdolności przerobowe gdańskiej rafinerii, szacowana jest na 1,4 mld euro. Koncern obecny jest także w Norwegii i na Bałtyku, gdzie rozwija działalność związaną z wydobyciem ropy naftowej i gazu. W dowodzie uznania za wybitne osiągnięcia i umiejętności menadżerskiej wybrano go „Prezesem Roku 2009”. Prywatnie mąż i ojciec dwójki dzieci. Jego pasją są dalekie podróże oraz góry. Chętnie jeździ na nartach w szwajcarskich Alpach i rowerze w Beskidzie Śląskim.
  • Małgorzata Tarasiewicz – dyrektor niezależnego Stowarzyszenia Współpracy Kobiet, NEWW-Polska działającego w Gdańsku gdzie m.in. prowadzi międzynarodowe i regionalne projekty wspomagające udział kobiet w życiu społecznym i politycznym, programy stypendialne dla prawniczek, których celem jest stworzenie sieci specjalistek działających na rzecz kobiet w krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz krajów byłego Związku Radzieckiego. W latach 80-tych działała w ruchu „Wolność i Pokój”, a w latach 1989 – 1991 – koordynowała pracę Sekcji Krajowej Kobiet NSZZ Solidarność. Od 1991 do 1995r. prezes Stowarzyszenia Amnesty International w Polsce. W latach 1996 – 1997 – koordynatorka biura nowojorskiego oddziału organizacji Network of East-West Women. Po powrocie do Polski koordynatorka projektu Amnesty International w Polsce dotyczącego powołania do życia Międzynarodowego Trybunału Karnego.
  • Bogdan Wenta – jeden z najwybitniejszych polskich szczypiornistów. Przez całą karierę zawodniczą w Polsce Wenta był związany z Wybrzeżem Gdańsk, z którym zdobył pięciokrotnie mistrzostwo Polski i dwukrotnie awansował do finału Pucharu Europy. W barwach reprezentacji Polski dwukrotnie zagrał w finałach mistrzostw świata. Aktualnie szkoleniowiec reprezentacji Polski.


Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter