agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Weź udział w Międzynarodowym Turnieju Petanque
22 kwietnia 2010 roku

plakat boulePrzez cztery dni będą trwały obchody 400-letniej rocznicy powstania Konsulatu Francji w Gdańsku – pierwszego na terytorium Rzeczypospolitej.

Jubileusz 400-lecia Konsulatu Francji w Gdańsku odbywać się będzie w dniach 21-25 kwietnia i obejmie cykl uroczystości i wydarzeń nie tylko w Gdańsku, ale na obszarze całego Trójmiasta. Patronat Honorowy nad jubileuszem przyjęli: Bernard Kouchner – Minister Spraw Zagranicznych Republiki Francuskiej oraz Radosław Sikorski – Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

W programie obchodów znajdzie się m.in. Międzynarodowy Turniej Petanque – 400 lat Konsulatu Francuskiego. Zawody odbędą się 25 kwietnia 2010 r. na boulodromie w Parku Nadmorskim im. R. Reagana

ORGANIZATORZY: MOSiR w Gdańsku, Gdańskie Boule.

Zapisy rozpoczną się o godzinie 9.30, zaś rozgrywki ruszą o 11.

REJESTRACJA do turnieju prowadzona będzie drogą elektroniczną: stan_wilk@hostint.com.pl
Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń upływa 24.04.2010. Rejestracja zostanie potwierdzona mailem zwrotnym. Liczba drużyn została ograniczona do 32. Rozgrywki prowadzone będą dubletami, w systemie szwajcarskim + Bucholc 6 rund. Zawody poprowadzi sędzia Stanisław Wilk. Udział w turnieju jest bezpłatny. Na każdego uczestnika będzie czekała kawa i herbata.

NAGRODY rzeczowe za miejsca 1-4 ufundowały firmy Leroy Merlin oraz Castorama:
1 miejsce wartość nagrody po 400 zl.
2 miejsce wartość nagrody po 300 zł.
3 miejsce wartość nagrody po 200 zł.
4 miejsce wartość nagrody po 100 zł.

Miejsca 1-8 otrzymają dodatkowo medale i puchary. Wśród wszystkich uczestników turnieju zostanie rozlosowane zaproszenie dla dwóch osób na 24 godzinny rejs do Szwecji od firmy Stena Line

Ponadto każdy uczestnik otrzyma podarunek od Firmy Host International

PROGRAM TURNIEJU:
09:00 – 10:00 – przygotowanie do turnieju
10:00 – 10:40 – przyjmowanie zapisów do turnieju i rozlosowanie drużyn
10:40 – 11:00 – otwarcie turnieju
11:00 – 11:50 – I runda
12:00 – 12:50 – II runda
13:00 – 13:50 – III runda
13:00 – 13:50 – IV runda
14:00 – 14:50 – V runda
15:00 – 15:50 – VI runda
16:00 – 16:30 – podliczenie wyników turnieju
16:30 – 17:00 – Zakończenie Turnieju. Rozdanie nagród.

PATRONAT MEDIALNY: Polska Dziennik Bałtycki, naszemiasto.pl

HISTORIA:
Już starożytni Grecy i Rzymianie grali w gry przypominające petanque. Grecy używali do tego celu okrągłych kamieni (spheristics), Rzymianie natomiast drewnianych kul pokrytych żelazem. Grecy preferowali grę bardziej siłową, która polegała na wyrzuceniu kul na jak największą odległość, podczas gdy Rzymianie bardziej stawiali na precyzję i umiejętności. To właśnie Rzymianie jako pierwsi zastosowali w grze świnkę (zwaną jackiem lub cochonnet).

Barbarzyńska inwazja spowodowała, że „gra w kule” zniknęła, aby pojawić się jako jeszcze bardziej popularna w średniowieczu. Gra stała się do tego stopnia popularna, że w XIV w. najpierw Karol IV, a potem Karol V zakazali tej gry poddanym, uważając, że powinni zająć się czymś bardziej pożytecznym niż rzucanie kulami do celu. Później jednak, we wczesnych latach XVI w. gracze znaleźli swojego zwolennika w osobie papieża Juliusza II. Pragnąc powrotu stolicy apostolskiej w ręce Włoch zebrał najlepszych graczy i uformował drużynę, która miała być niepokonana w rzucaniu kamieniami.
W czasie wojen średniowiecznych wojska często zabawiały się grając kulami armatnimi. Mocną ostoją gry w petanque były klasztory. Mnisi z lubością oddawali się grze. W czasach nowożytnych gra w kule stała się ulubioną rozrywką mieszczaństwa i… arystokracji. Na przełomie XIX i XX w. powstała odmiana gry w kule znana pod nazwą „jeu provencal”. Gra stała się tak popularna, że pojawiała się we wszystkich dziedzinach życia codziennego. Wraz z rozwojem cywilizacji zmieniała się też technika wykonywania kul. W 1910 roku w Marsylii rozegrano pierwszy oficjalny turniej w petanque.Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter