agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Zerówki zostają w przedszkolach
11 marca 2008 roku

Na posiedzeniu klubu radnych Platformy Obywatelskiej w dniu 11 marca Pani Wiceprezydent Kamińska przedstawiła propozycję kompromisowego rozwiązania problemu przeniesienia przedszkolnych zerówek do szkół. Zgodnie z tą propozycją likwidacji uległyby zerówki w wybranych 28 przedszkolach, a w pozostałych sytuacja nie zmieniłaby się. Zdania radnych były podzielone. Większość podkreślała słuszność idei przeniesienia „zerówek” do szkół, ale również problem ze zbyt późnym przedstawieniem propozycji zmian opinii publicznej. Po długiej dyskusji radni PO w głosowaniu postanowili jednak nie poprzeć przedstawionego kompromisu. Jednocześnie Pani Wiceprezydent zapowiedziała rezygnację z przedstawienia projektu uchwały likwidującej zerówki w przedszkolach.

Mamy pełną świadomość trudności, które wynikną z tej decyzji. Zgodnie z rządową propozycją obniżenia wieku rozpoczęcia obowiązku szkolnego we wrześniu 2009 roku do szkół mają pójść nie tylko dzieci urodzone w roku 2002, ale także część dzieci urodzonych w roku 2003. Dzisiejsze pięciolatki nie podlegają obowiązkowi przygotowania przedszkolnego, co oznacza, że bezpośrednio do klas pierwszych trafi grupa dzieci, która nie przeszła tego przygotowania. Zmiany proponowane przez Panią Prezydent Kamińską miały na celu zmniejszenie tej grupy. Naszym zdaniem jednak nie można doprowadzić do obciążenia kosztami zmian innej grupy dzieci.

Konieczne jest także odpowiednie przygotowanie szkół oraz rodziców. W kwietniu bieżącego roku prawdopodobnie rozpocznie się akcja informacyjna rządu i samorządów na temat zmian proponowanych przez Ministerstwo Edukacji. To powinno dać czas rodzicom na przygotowanie dzieci i siebie do tego, co ich czeka. Tego właśnie naszym zdaniem zabrakło w tym roku dla obecnych sześciolatków i ich rodziców.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim rodzicom za zaangażowanie oraz rzetelne i merytoryczne przedstawianie swojej argumentacji. Państwa aktywność obywatelska pozwoliła nam przyjrzeć się dokładnie racjom obu stron konfliktu.Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter