agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Mieszkańcy Gdańska i Sopotu napiszą uchwały
25 marca 2010 roku

W przyszłym miesiącu zostanie zmieniony statut Rady Miasta Gdańska. Pojawi się w nim zapis, że projekty uchwał będą mogli wnosić mieszkańcy. Dwa tysiące – prawdopodobnie taka będzie minimalna liczba podpisów niezbędna do wniesienia projektu.
– Inicjatywa w sprawie zmiany statutu wyszła od mieszkańców – mówi Maciej Krupa, wiceszef klubu rządzącej Gdańskiem PO. -Nad projektem zmian w statucie będzie pracować Komisja Samorządu i Ładu Publicznego. Wszystko wskazuje, że do projektu nowego statutu, który będzie przegłosowywany na kwietniowej sesji, zostanie wpisana liczba 2 tys. mieszkańców.

– To za dużo – uważa Kazimierz Koralewski, radny PiS. – Moim zdaniem tą barierą powinno być 200 podpisów. Nieraz zdarza się, że podjęcia jakiejś uchwały chcą mieszkańcy jednej dzielnicy. Jeśli uchwała nie ma sensu, radni mogą ją przecież odrzucić. Zawyżanie pułapu wygląda na chęć utrudnienia składania takich projektów.

Sopoccy radni już podczas marcowej sesji zgodzili się, aby sopocianie mogli sami zgłaszać projekty uchwał. Muszą zebrać co najmniej 200 podpisów.

Decyzja radnych ucieszyła tutejszych społeczników, którzy wzięli się do pracy i przygotowują już pierwsze projekty. Jednym z nich jest „Regulamin konsultacji społecznych w Sopocie”. Konsultacje, rzecz jasna, odbywają się, ale…

– Chcemy podnieść ich rangę. Dzisiaj niewiele osób bierze w nich udział, bo nie każdy wie, że się odbywają i w jakiej sprawie. W ten sposób budowane byłoby prawdziwe społeczeństwo obywatelskie – tłumaczy Marcin Gerwin z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej.

Źródło: Paweł Rydzyński, Kamila Grzenkowska, GdanskNaszeMiasto.plKomentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter