agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Gdańsk stolicą polskiego Nordic Walking
18 marca 2010 roku

W pierwszy dzień wiosny Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji startuje z nowym cyklem Grand Prix Nordic Walking. To impreza zarówno dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z tą dyscypliną, jak również dla osób już obeznanych z korzyściami z marszów z kijkami. Ubiegłoroczne doświadczenia wyniesione z organizacji trzech imprez pokazały, że zainteresowanie Nordic Walking jest bardzo duże. Efektem tego jest tegoroczny cykl, na który składają się trzy edycje imprezy. Najbliższa odbędzie się 21 marca. Spotykamy się na plaży przy molo w Gdańsku Brzeźnie. Uczestnicy będą mieli do pokonania trzy dystanse: 5 km, 10 km i 15 km.

Do niedawna Nordic Walking służył przede wszystkim poprawie kondycji oraz aktywności ruchowej. Złoty medalista olimpijski z Pekinu Adam Korol również docenia korzyści płynące z nordic walking, łapiąc za kijki w okresie roztrenowania. Teraz do naszej oferty włączamy także możliwość rywalizacji. Gdańsk charakteryzuje się doskonałymi terenami do uprawiania tej dyscypliny. Szerokie plaże czy rozległy Park Nadmorski im. R. Reagana są idealnym i unikatowym wręcz miejscem do marszów z kijkami. Charakterystyka terenu jest optymalna dla osób, które nie chcą nadmiernie obciążać stawów. Ważnym aspektem staje się również umożliwienie startu w zawodach osób niepełnosprawnych, dla których przewidziano dystans 5 km. Wymagane jest zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do marszu Nordic Walking. Zapisy można przeprowadzić przez specjalny moduł zgłoszeniowy do dnia 19.03, do godziny 12.00. Rejestracja będzie możliwa także w biurze mistrzostw w dniu zawodów w godzinach 9:00 – 10:30. W marszach na dystansach 5 km, 10 km, 15 km obowiązują trzy kategorie wiekowe, z podziałem na kobiety i mężczyzn: do 35 lat 36 – 55 lat od 56 lat

W każdej edycji będą przyznawane punkty za zdobyte miejsce. Wygrywa zawodnik, który brał udział w przynajmniej dwóch z trzech imprez i uzyskał najmniejszą ilość punktów.

PROGRAM IMPREZY

09:00 – 10:30 Rejestracja uczestników

10:30 – 10:45 Otwarcie imprezy, rozgrzewka

11:00 – start na dystansie 5, 10, 15 km

12:00 – dekoracja zwycięzców dystansu 5 km

13:00 – dekoracja zwycięzców dystansu 10 km

13:45 – dekoracja zwycięzców dystansu 15 km

Dla osób nieposiadających własnych kijków przewidziana została możliwość ich wypożyczenia w Biurze Zawodów . Liczba kijów jest ograniczona, decydować będzie kolejność zgłoszeń. Kaucja zwrotna za wypożyczenie kijów wynosi 50 zł. Konieczne będzie także okazanie dokumentu ze zdjęciem.

Już teraz zapraszamy na kolejne edycje: 13 czerwca 26 października. Podsumowanie całorocznego cyklu nastąpi po ostatniej edycji w dniu 26 września.

Organizatorzy: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku, Polska Federacja Nordic Walking, AWFiS w Gdańsku.

Patronat: Radio Gdańsk, trojmiasto.pl, Polska Dziennik Bałtycki, naszemiasto.pl.

Partnerzy: Bioelita, Europejska Szkoła Hotelarstwa, Turystyki i Przedsiębiorczości w Sopocie, Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, Geomawit, Idee Kaffe, Interplastic, Zakłady Mięsne Nowak.

Leszek Paszkowski Dyrektor MOSiR w Gdańsku

Skąd pomysł na tego typu cykl? Nordic walking zyskuje coraz większą rzeszę sympatyków. Osoby maszerujące z kijkami obserwujemy m.in. w pasie nadmorskim, idealnym do tego miejscu. Ubiegłoroczne imprezy promujące tą dyscyplinę pokazały, że cieszy się ona dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Gdańska i regionu. Uznaliśmy, że warto stworzyć dla nich cykl spotkań, by jeszcze bardziej ją upowszechnić. Czyli rekreacja i sport dla każdego? Atutem jest powszechność – każdy może wziąć udział. Nie tylko profesjonalista, ale również amator. Każdy, kto chce zadbać o zdrowie. Nie zapominamy o osobach niepełnosprawnych. To dla nich idealna forma aktywności ruchowej.

dr hab. Grzegorz Raczak, prof. nadzw. Kierownik II Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca, Gdański Uniwersytet Medyczny

Kto może uprawiać nordic walking? Jakie są szczególne wskazania? Nordic walking jest uniwersalną propozycją prozdrowotną dla każdego. Z powodzeniem wykonują ten rodzaj aktywności zarówno osoby młode i wysportowane, osoby zapracowane w średnim wieku, prowadzące siedzący tryb życia, nie mające, przynajmniej na początku zbyt dobrej kondycji, jak również osoby w wieku starszym a nawet podeszłym. Ta ostatnia grupa wymaga oczywiście szczególnej uwagi i opieki doświadczonych instruktorów ale też korzyści wynikające z trenowania są tam niewątpliwe. Tak samo mogą trenować i trenują kobiety w ciąży, pacjenci po zawale serca czy też osoby ze wszczepionym kardiowerterem-defibrylatorem. Osób które nie mogą uprawiać nordic walkingu z przyczyn obiektywnych jest naprawdę niewiele. Jakie korzyści osiągamy maszerując z kijkami nordic walking? Jak wiadomo osoby aktywne fizycznie żyją przeciętnie 5-7 lat dłużej niż reszta populacji. Ruch tzw. aerobowy do którego należy nordic walking powoduje lepsze dotlenienie organizmu korzystnie wpływa na czynność układu krążenia, pomaga zwalczać otyłość, chroni przed cukrzycą, pomaga walczyć z nadciśnieniem tętniczym, reguluje zaburzenia gospodarki lipidowej, ogranicza niebezpieczne zaburzenia krzepliwości krwi, poprawia też nastrój trenującego przyczyniając się do walki ze stresem a nawet z występowaniem objawów depresji. Korzyści tych jest naprawdę wiele. Specyfiką nordic walkingu jest to, że z jednej strony angażuje nie tylko mięśnie nóg ale również mięśnie obręczy barkowe. Wzmacnia to wszechstronnie mięśnie , poprawiając jednocześnie ruchomość i stabilność stawów. Z drugiej strony odciąża wiele z nich jak również chroni przed upadkiem osoby z przejściowymi zaburzeniami równowagi.Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter