agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Zamów stojak na rower
26 lutego 2010 roku

Do końca lipca przy gdańskich ulicach zostanie zamontowanych 500 stojaków rowerowych w kształcie odwróconej litery „U”. Zamówienie stojaka w wybranej lokalizacji może złożyć każdy mieszkaniec Gdańska.

Wygodne i powszechnie dostępne stojaki rowerowe są niezwykle istotnym elementem infrastruktury, ułatwiającym codzienne korzystanie z roweru. Najbardziej oczekiwane przez gdańskich rowerzystów, zadaszone, monitorowane parkingi rowerowe przy przystankach SKM powstaną w ramach projektu „Rozwój Komunikacji Rowerowej Aglomeracji Trójmiejskiej w latach 2007-2013”. Na realizację tej inwestycji będziemy musieli poczekać około 2-3 lat. Natomiast już w tym roku, w ramach projektu Civitas Mimosa, przy wszystkich wejściach na plażę, od Parku Brzeźnieńskiego po granicę z Sopotem, staną stojaki plażowe.

Akcja „Zamów stojak” ma być uzupełnieniem wymienionych powyżej działań. W jej pierwszym etapie, przy gdańskich ulicach zostanie zamontowanych 500 stojaków rowerowych. Zamówienie może złożyć każdy gdański rowerzysta wypełniając formularz dostępny na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. W zamówieniu należy możliwie dokładnie wskazać oczekiwaną lokalizację stojaków oraz ich ilość, która powinna odpowiadać liczbie potencjalnych użytkowników. Zamówienie stojaka nie gwarantuje jego montażu we wskazanej lokalizacji, z uwagi na techniczne i prawne uwarunkowania, jak np. własność gruntu. Stojaki będą montowane w pasach drogowych oraz na terenach należących do gminy miasta Gdańska. Nie przewiduje się montażu stojaków na terenach prywatnych.

– Stojaki będą miały kształt odwróconej litery „U”, który umożliwia wygodne oparcie i prawidłowe zapięcie roweru. Nie wszystkie stojaki znajdą się w zasięgu miejskiego monitoringu, dlatego warto stosować podstawowe zasady bezpiecznego przypinania rowerów. Najpewniejszym zapięciem rowerowym są tzw. U-locki, a największe bezpieczeństwo zapewniają atestowane wyroby renomowanych producentów. Wszelkiego rodzaju stalowe linki, ale również tzw. „kiełbasy” oraz łańcuchy i kłódki są zapięciami o stosunkowo niskiej skuteczności. Do stojaka należy obowiązkowo przypinać ramę roweru oraz przynajmniej jedno koło – radzi Remigiusz Kitliński, gdański Oficer Rowerowy.

Termin składania zamówień w ramach pierwszego etapu akcji „Zamów stojak” upływa 21 marca 2010 r. Zamówienia należy składać drogą elektroniczną na adres: rowery@gdansk.gda.pl z dopiskiem w temacie: zamawiam stojak.

Formularz zamówienia: http://www.gdansk.pl/plik,30057.htmlKomentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter