agnieszka.owczarczak.pl

Agnieszka Owczarczak - Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska

Ferie zimowe w Gdańsku
11 lutego 2010 roku

W tym roku ferie zimowe rozpoczynają się 15 a kończą 28 lutego. Uczniowie pozostający w Gdańsku będą mogli wybrać spośród licznych propozycji gdańskich placówek sportowych i kulturalno-oświatowych.

Wśród oferujących zajęcia sportowe i kulturalne w Gdańsku są: Pałac Młodzieży, Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej i Sportu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, szkoły, liczne organizacje pozarządowe, biblioteki i placówki muzealne. Szukając czegoś atrakcyjnego dla dzieci, warto zacząć od własnej dzielnicy – zajrzeć do pobliskiej szkoły, biblioteki lub najbliższego domu kultury.

W tym roku zimowe atrakcje przygotowały 63 placówki oświatowe, w których 395 nauczycieli poprowadzi 11 352 godzin zajęć dla ponad 11 200 dzieci (szczegółowa oferta w załączniku). Zajęcia będą organizowane głównie w szkołach w formie półkolonii, kół zainteresowań i atrakcyjnych warsztatów. Będą to zajęcia świetlicowe (dla najmłodszych), sportowe, plastyczne, muzyczne, informatyczne i rekreacyjne oraz gry i zabawy na świeżym powietrzu.

Swoje propozycje przygotował również Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej. Uczniowie gdańskich szkół będą mogli:
•    korzystać z basenu za przysłowiową złotówkę (MOSiR),
•    korzystać z gdańskich lodowisk (MOSiR)
•    uczestniczyć w zajęciach piłkarskich (MOSiR),
•    uczestniczyć w zimowej szkole ratownictwa (MOSiR),
•    uczestniczyć w zajęciach z tenisa ziemnego (MOSiR),
•    uczestniczyć w różnorodnych zajęciach otwartych na pływalniach (GOKF),
•    uczestniczyć w zajęciach sportowo-rekreacyjnych w dzielnicach (GOKF),
•    uczestniczyć w kursie samoobrony (GOKF).

Lodowiska już gotowe
MOSiR w Gdańsku jak co roku przygotował ofertę aktywnego spędzenia zimowej przerwy w nauce. Już dziś można skorzystać z trzech naturalnych, bezpłatnych ślizgawek zlokalizowanych na terenie Gdańska.
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku wspólnie z Fundacją Zenona Plecha uruchomił na minitorze, obok stadionu żużlowego w Gdańsku przy ul. Zawodników ogólnodostępne, bezpłatne lodowisko dla dzieci i młodzieży.
Tor lodowy ma długość 200 metrów, jest oświetlony i posiada sprzęt nagłośnieniowy. Na miejscu działa również wypożyczalnia łyżew – koszt 5 zł za 1,5 godziny. Ze ślizgawki można korzystać w dni powszednie od godziny 15 do 20, a w soboty i niedziele od godz. 10 do 20. Wejście na lodowisko wyłącznie przez bramę przy ul. Sadowej, obok stacji paliw „Lotos”.
Ze ślizgawki mogą skorzystać także mieszkańcy Dolnego Miasta. Na terenie kompleksu rekreacyjnego u zbiegu ul. Dobrej, Zielonej i Fundacyjnej również działa lodowisko wylane na boisku do koszykówki.
Kolejna ślizgawka dostępna jest na terenie obiektu sportowego MOSiR przy ul. Dąbrowszczaków na gdańskim Przymorzu. Można z niej korzystać od rana do wieczora. W godzinach 16-20 uruchamiane jest oświetlenie lodowiska.
Funkcjonowanie naturalnych ślizgawek uzależnione jest od warunków pogodowych – będą działać dopóki temperatury powietrza będą ujemne.

Propozycje Gdańskiego Ośrodka Kultury Fizycznej
To propozycje zarówno dla dzieci i młodzieży pozostającej w Gdańsku, jak i dające możliwość wyjazdu.
Jak co roku Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej podczas ferii zimowych w godzinach przedpołudniowych (10.00 – 13.00) planuje zorganizować dla dzieci  i młodzieży pozostającej w Trójmieście różnorodne otwarte zajęcia: na pływalni, sportowo-rekreacyjne, kurs samoobrony.
Gry i zabawy w wodzie będą odbywać się w trzech dzielnicach Gdańska: Żabianka (ZSO nr 1 ul. Subisława 22), Suchanino (SP nr 42 ul. P. Czajkowskiego 1), Przymorze -(SP nr 76 ul. Jagiellońska 14).
Zajęcia sportowo-rekreacyjne w pięciu dzielnicach: Wrzeszcz – muzyczno-ruchowe (Gimnazjum nr 25 ul. Kościuszki 8b), piłka siatkowa (Gimnazjum nr 26 ul. Traugutta 92), lekkoatletyka (GOKF, Al. Grunwaldzka 244); Suchanino – rekreacyjno-turystyczne (SP nr 42, ul. P. Czajkowskiego 1); Kokoszki – piłka nożna (boisko GOKF, ul. Budowlanych); Oliwa – piłka nożna (Gimnazjum nr 23 ul. Cystersów 13); Siedlce – rekreacyjno-turystyczne ( SP 14 ul. Kartuska 126 a), piłka nożna – (Gimnazjum nr 2 ul. Kartuska 32).
W siedzibie Gdańskiego Ośrodka Kultury Fizycznej przy Al. Grunwaldzkiej 244 w dniach 15-19 lutego uczniowie będą mogli zaznajomić się z elementami obrony na kursie samoobrony.
W dniach 21 – 27 lutego odbędzie się obóz sportowo-rekreacyjny w Grudziądzu.
Nieodpłatne zajęcia będą prowadzone pod okiem nauczycieli i trenerów GOKF.

Warsztaty historyczne
Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty historyczne w czasie ferii zimowych. Bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży dotyczące okupacji niemieckiej w 1939 r. poprowadzone zostaną w dniach 16 – 18 i 23 – 25 lutego przy wystawie „Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Kaszubach i Kociewiu w 1939 r.” w Klubie Garnizonowym w Gdańsku (ul. Słowackiego 3). Więcej informacji pod numerem tel. (58) 668-49-08 i na stronie www.ipn.gov.pl (dział Aktualności oraz Kalendarium).

Ferie w Muzeum Narodowym
W Oddziale Sztuki Dawnej przez dwa tygodnie o godzinie 10.00 rozpoczynać będą się spotkania z przedszkolakami, aby wspólnie odkrywać tajemnice gdańskiej szafy, poznać świat patrycjuszki Anke, posłuchać opowieści Małej Kwiaciarki. Od 12.00 natomiast uczniowie klas III – VI będą mogli zagrać w grę fabularną „Klasa w Gdańsku”, której celem będzie odnalezienie ukrytego w Muzeum skarbu.
Muzeum prosi o zgłaszanie grup zorganizowanych lub indywidualnych uczestników w Dziale Edukacji Muzealnej pod numerem 058 301 70 61, wew. 216.
Dla uczestników zajęcia są bezpłatne, opiekunowie i rodzice wykupują bilet wstępu za 10 zł.
Plan Zajęcia dla przedszkolaków [4,5,6 lat]: wtorki i czwartki: 16, 18, 23 i 25 lutego. Zajęcia dla dzieci z klas I – III: środy i piątki: 17, 19, 24 i 26 lutego. Zajęcia dla dzieci III – VI: od wtorku do piątku: 16 – 26. Szczegóły http://www.muzeum.narodowe.gda.pl/mod.php?dz=41&ss=&pg=1171

Ferie w Centrum Hewelianum
W ramach akcji „Ferie w Centrum Hewelianum” odbędą się zajęcia w Kaponierze Południowej (wystawa „Energia, Niebo i Słońce”) od wtorku do piątku, w godzinach od 10.00 do 12.30. W programie:
– pokazy fizyczne (10.00 – 10.30):
„Magnesy zwykłe i niezwykłe” (16. i 23. lutego),
„Co potrafi magnes?” (17. i 24. lutego),
„Po co Ziemi pole magnetyczne?” (18. i 25. lutego),
„W krainie Królowej Mrozu, czyli zamroźmy coś” (19. i 26. lutego),
– zwiedzanie wystawy „Energia, Niebo i Słońce” (10.30 – 11.30),
– pokazy astronomiczne (11.30 – 12.30).
Koszt udziału w zajęciach: 3 zł od osoby.
Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację pod numerem telefonu 58 300 08 42 wew. 50.
Dodatkowo Hewelianum zaprasza na wystawy „Zodiak Jana Heweliusza” oraz „Wszechświat z Ziemi”, którym towarzyszą warsztaty astronomiczne. Wystawy są czynne od wtorku do niedzieli, w godzinach 9.00 – 15.00 (tylko do 28 lutego!). Obie ekspozycje zainstalowano na pierwszym piętrze dawnych koszar schronowych Fortu Góry Gradowej w Gdańsku przy ul. 3 Maja 9a. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację pod numerem telefonu 58 300 08 42 wew. 39. Zarówno wstęp na wystawy, jak i udział w warsztatach jest bezpłatny. Szczegóły: http://www.hewelianum.pl/index.php/aktualnosci,65

Gdański Archipelag Kultury
Na stronie www.gak.gda.pl można zobaczyć propozycje, które przygotował Gdański Archipelag Kultury, m.in. w „Plamie” (warsztaty wycinanek i stepowania) i innych swoich placówkach.

W dzielnicach
Warto zobaczyć, co dzieje się w poszczególnych dzielnicach Gdańska. Polecamy m.in.: „Ferie we Wrzeszczu” – http://www.wrzeszcz.info.pl/page.php?id=1385 oraz „Ferie na Oruni” – http://www.mojaorunia.pl/index.php?option=com_orunia&Itemid=24&task=artykul&id=598Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tej informacji - bądź pierwszy...

Dodaj komentarz

 
Platforma Obywatelska Facebook Twitter